Středa, 4. října 2023

Nová studie AEG ukazuje, že Evropa přechází na praní prádla na 30 °C a přispívá tak ke snížení CO2

Nová studie AEG ukazuje, že Evropa přechází na praní prádla na 30 °C a přispívá tak ke snížení CO2

Údaje z rozsáhlé studie AEG ,,The Truth About Laundry", která se opírá o data z evropského průzkumu o pracích návycích za poslední tři roky, ukazují, že 35 milionů domácností v Evropě snížilo teplotu praní na 30 °C a ušetřilo tak téměř jeden milion tun emisí oxidu uhličitého.

Studie o vývoji praní v Evropě

Přední značka domácích spotřebičů AEG zveřejnila výsledky nejdelší a nejrozsáhlejší studie svého druhu o tom, jak nyní Evropané přistupují k praní prádla. Zmíněný výzkum týkající se největších evropských trhů jasně ukazuje na trend, který je zřetelný i v dalších evropských zemích. Ze studie vyplynulo, že dlouhodobě zažité stereotypy se rychle mění především proto, že se spotřebitelé snaží ušetřit náklady na energii, což prospívá životnímu prostředí:

  • Od roku 2020 se 35 milionů evropských domácností rozhodlo prát na 30 °C; z toho více než 14 milionů přešlo na praní při nižší teplotě v posledních 12 měsících.
  • Přechod domácností na praní na 30 °C je srovnatelné s ušetřením více než 952 000 tun ekvivalentu CO2*.
  • 44 % domácností nyní pere prádlo převážně při teplotě 30 °C nebo nižší, zatímco před třemi lety to bylo 35 %.
  • Pokud bude tento trend péče o prádlo pokračovat, bude většina Evropy do roku 2025 prát na 30 °C.
  • 86 % všech domácností se v posledních 12 měsících snažilo snížit spotřebu energie a více než polovina (57 %) také konkrétně změnila svůj dosavadní způsob praní.

Současná energetická krize urychluje změny

Ačkoli studie ukázala, že se zvyky evropských domácností v posledních několika letech mění směrem k udržitelné budoucnosti, je to hlavně současná energetická krize, která pomáhá tyto změny značně urychlit. Ze zmíněného průzkumu vyplývá, že 43 % respondentů nyní více využívá plnou náplň prádla, 31 % častěji nosí oblečení mezi praním, 29 % více pere v noci a 30 % nyní používá ekologické nastavení. Mnozí z nich tyto změny dělají poprvé.

Ukazuje se také, že obavy o rostoucí náklady na energie jsou pro spotřebitele stále aktuální a že 83 % dospělých přemýšlí o spotřebě energie při používání spotřebičů více než kdykoli předtím. 58 % respondentů zároveň uvádí, že energetická úspora bude klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu jejich příštího spotřebiče.

,,Náš nejnovější výzkum, který prověřil údaje týkající se péče o prádlo za poslední tři roky, ukazuje, že spotřebitelé pozitivně mění své chování, což by mělo všem dodat naději, že klimatické změny můžeme řešit společnými silami. Pokud však chceme opravdu uspět, je třeba, abychom všichni udělali mnohem více." komentuje Sarah Schaeferová, viceprezidentka AEG pro udržitelnost v Evropě.

Pět kroků, kterými ovlivníte životní prostředí i vy

AEG doporučuje pět jednoduchých kroků, které může udělat každý z nás a které společně přinesou velké změny pro naše životní prostředí:

  1. Perte na 30 °C, a to co nejčastěji. 52 % Evropanů stále pere převážně na 40 °C a více.
  2. Vybírejte energeticky úsporné spotřebiče. Snižují spotřebu energie a šetří zdroje, což snižuje náklady domácností a pomáhá planetě.
  3. Místo praní prádlo osvěžte párou. 62 % Evropanů uvádí, že hlavním důvodem, proč perou své oblečení, je ,,zbavení se zápachu", a téměř čtvrtina dospělých (23 %) také uvádí, že hlavním důvodem pro časté praní je obliba nosit čerstvě vyprané oblečení. Nová technologie umožňuje osvěžit oblečení párou a pro odstranění zápachu také přidat vůni. Hlavní výhodou je samozřejmě úspora vody a také času, protože pára snižuje pomačkání a oblečení pak není nutné žehlit.
  4. Objevte vše, co spotřebič nabízí. Jedním ze způsobů, jak snížit náklady a minimalizovat dopad na životní prostředí, je prostudování návodů k vašim spotřebičům. Z průzkumu vyplynulo, že lidé používají v průměru pouze 3 programy a nevyužijí plně další technologie a funkce, které jim spotřebič nabízí.
  5. Perte plnou náplň. Obavy z vyšších nákladů na energii zlepšily chování 43 % Evropanů, kteří nyní častěji využívají při praní plnou náplň prádla. Zkontrolovat, zda je náplň před praním plná, je malý a poměrně snadný krok, který opět šetří zdroje a snižuje náklady.

*Výpočet vychází z následujícího: celkový počet domácností, které v Evropě od roku 2020 přešly ze 40 °C na 30 °C, je 35 015 308 (tj. 10 % z 350 153 081, což je celkový počet domácností), vynásobený roční úsporou CO2 ekv. ve výši až 27,2 kg na domácnost za rok, vydělený 1000, čímž získáme 952 416 tun CO2 ekv., které se pravděpodobně ušetřily. Úspora domácnosti až 27,2 kg CO2 - ekv. za rok díky snížení teploty praní ze 40 °C na 30 °C vychází ze snížení teploty praní z cyklu Bavlna 40 °C na cyklus Bavlna 30 °C, při použití práškového pracího prostředku, 8 kg FL WM přináší ~ o 25 % menší dopad na potenciál globálního oteplování (GWP) ve fázi používání. V reálném vyjádření snižuje ekvivalent CO2 z 1436 Kg CO2 ekv. na 1164 Kg CO2 ekv. za deset let nebo až 27,2 kg CO2 ekv. každý rok na domácnost, přičemž se vychází z toho, že jedna domácnost má v průměru jednu pračku. Pro více informací klikněte zde: Electrolux The Truth About Laundry 2021.

Electrolux je přední světová společnost vytvářející spotřebiče, které již více než 100 let formují život svých zákazníků k lepšímu. K naší misi za lepší život neodmyslitelně patří i náš závazek přinášet důmyslně navržená, inovativní, a hlavně udržitelná řešení. Pod našimi značkami Electrolux, AEG a Frigidaire prodáváme každý rok přibližně 60 milionů domácích spotřebičů ve více než 120 zemích světa. V roce 2020 měla společnost Electrolux tržby 116 miliard SEK a zaměstnávala 48 000 lidí po celém světě.

https://www.aeg.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů