Čtvrtek, 21. září 2023

Ekologové dnes před MPO v Praze upozornili na riziko hlubokomořské těžby

Ekologové dnes před MPO v Praze upozornili na riziko hlubokomořské těžby

Dnes se v Praze objevila chobotnice šeříková v nadživotní velikosti se vzkazem ,,Mořské dno je můj domov. Neničte ho". Právě tato chobotnice je dobrým příkladem toho, jak málo víme o životě v mořských hlubinách. Poprvé byla vyfocena v roce 2016 a její život je stále opředen tajemstvím. Podobně neprozkoumaných živočichů žijí v mořských hlubinách tisíce. I proto se teď chobotnice objevila před Ministerstvem průmyslu a obchodu, které může v červenci rozhodovat, zda začne těžba a destrukce mořského dna, nebo zůstanou mořské hlubiny stále nedotčené.


České ministerstvo průmyslu má svého zástupce v Radě Úřadu pro mořské dno (ISA), jehož 36 členů může na červencovém zasedání v jamajském Kingstonu posvětit první povolení pro hlubokomořskou těžbu, o kterou usiluje australská společnost TMC. Kvůli složitým pravidlům může teoreticky stačit pouze blokační menšina třetiny členů Rady ISA, aby těžba měla zelenou. Důležitý je teď každý hlas.

Proto jsme dnes za dohledu chobotnice šeříkové vyzvali ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, aby se Česko zasedání zúčastnilo a postavilo se proti destruktivní hlubokomořské těžbě. Do rukou českého zástupce v Radě ISA Pavla Kaviny jsme symbolicky předali přes 25 tisíc podpisů naší výzvy Oceány bez těžby. Chceme, aby se Česko aktivně přidalo ke státům jako Německo, Francie, Holandsko a aktivně se postavilo jakýmkoli pokusům spustit hlubokomořskou těžbu už letos. Naopak chceme moratorium, které požadují nejen ekologické organizace, ale i stovky vědců či řada velkých firem jako BMW, Volkswagen (včetně Škoda Auto), Samsung, Scania, Volvo, Renault, Google či Philips.

Spolu s výzvou jsme zástupcům ministerstva předali i studii, která ukazuje, že se bez surovin z mořského dna obejdeme při přechodu z fosilní na obnovitelnou energetiku a dopravu. A zdůraznili jsme, že klíčem k udržitelnému využívání a získávání surovin není bagrování mořského dna, ale důsledné zavádění principů cirkulární ekonomiky a recyklace surovin, protože zde máme ještě mnoho co dohánět.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů