Úterý, 26. září 2023

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ! KRAJ VYSOČINA A JIHOČESKÝ KRAJ DOHROMADY VYSBÍRALI TÉMĚŘ 3 000 MOBILŮ, KTERÉ POPUTUJÍ K RECYKLACI!

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ! KRAJ VYSOČINA A JIHOČESKÝ KRAJ DOHROMADY VYSBÍRALI TÉMĚŘ 3 000 MOBILŮ, KTERÉ POPUTUJÍ K RECYKLACI!

Odlož mobil v knihovně je unikátní sběrová akce propagující osvětu o nutnosti třídění vysloužilých elektrozařízení se zaměřením konkrétně na mobilní telefony. Je organizována ve spolupráci kolektivního systému ASEKOL s hejtmanstvími jednotlivých krajů. Více informací je dostupných na www.odlozmobil.cz.

Přesně 1612 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři v Kraji Vysočina.

  • Vítězem v kategorii měst mezi 1500-6000 obyvatel se stala knihovna v Telči - vysbírali zde 211 mobilů.
  • V kategorii obcí nad 6 000 obyvatel excelovala Městská knihovně v Třebíči, v níž se sesbíralo na 169 vysloužilých mobilních telefonů.
  • Mezi obcemi do 1500 obyvatel se na první příčce umístila knihovna ve Svratce, kam čtenáři přinesli 160 starých telefonů.

,,Celkový počet vybraných přístrojů zůstává i nadále vysoký, navzdory klesajícímu počtu nových prodaných telefonů v důsledku ekonomické krize. Vysbírané množství však nebylo hlavním cílem projektu. Chtěli jsme upozornit zejména na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí hlavně kvůli nedostatku informací odhazuje do běžného komunálního odpadu," uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství, životního prostředí.

V Jihočeském kraji se jednalo o 1026 vysbíraných vysloužilých mobilních telefonů.

  • Nejvíce telefonů v kategorii měst nad 6000 obyvatel vysbírala knihovna v Českých Budějovicích - celkem 243 kusů.
  • V kategorii obcí nad mezi 1500-6000 obyvatel se dařilo Knihovně ve Větřní, v níž se sesbíralo na 67 starých mobilních přístrojů.
  • Mezi obcemi do 1500 obyvatel se na první příčce umístila knihovna v Bernarticích, kam čtenáři přinesli 160 vysloužilých mobilních telefonů.

,,Počet vysbíraných přístrojů nás příjemně překvapil, navzdory faktu, že klesá počet nových prodaných telefonů v důsledku ekonomické krize. Vysbírané množství však nebylo hlavním cílem projektu. Chtěli jsme upozornit zejména na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí hlavně kvůli nedostatku informací odhazuje do běžného komunálního odpadu," uvedl František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast pro životního prostředí.

Všechny mobilní telefony poputují k odborné recyklaci k certifikovaným zpracovatelům. Díky jejich recyklaci a následnému materiálovému využití se může řada materiálů znovu vrátit do oběhu. A tak vzniká ze starého nové. ???? Děkujeme všem zúčastněným a gratulujeme vítězům! Váš ASEKOL.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů