Sobota, 23. září 2023

Bez vody nepřežijeme! Petice vodaprozubry.cz zachraňuje rezervaci zubrů a divokých koní

Bez vody nepřežijeme! Petice vodaprozubry.cz  zachraňuje rezervaci zubrů a divokých koní

Petici vodaprozubry.cz dnes odstartovali ochránci přírody na záchranu populární rezervace zubrů a divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Reagují tak na nedávný úhyn zubřího mláděte, způsobené tím, že rezervace s desítkami velkých zvířat již dva a půl roku marně čeká na souhlas se vznikem stabilního napajedla.

,,Když kvůli tomu před měsícem uhynula zubří samička, čekal jsem, že úřady začnou okamžitě jednat a budou se snažit svoji chybu napravit. Místo toho jsme absolvovali zastrašující kontrolu plnou ponižování, kde nechybělo ani cynické žertování na adresu mrtvého mláděte," uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Kontrolu paradoxně nařídil úředník, který dva a půl roku zřízení napajedla blokuje. V jiných rezervacích přitom ochránci podobná povolení získávají na počkání nebo během několika dní.

Kontrola navíc znovu oddálila řešení krizové situace kolem zásobování rezervace vodou. Kvůli ní totiž bylo zrušené plánované jednání, které mělo přiblížit potřebné rozhodnutí. ,,Proto jsme se rozhodli znovu požádat o pomoc veřejnost. Po několika letech jde znovu o všechno, o bytí a nebytí rezervace. Je jasné, že bez stabilního zdroje vody nemůže rezervace dlouhodobě přežít. Petice vodaprozubry.cz by měla ukázat, že lidem na rezervaci záleží. Každý hlas bude důležitý pro to, zda rezervace přežije," doplnil Dalibor Dostál.

Podpora veřejnosti je pro rezervaci klíčová. Když přede dvěma lety hrozilo, že se rezervaci nepodaří dokončit, veřejnost během několika měsíců dokázala ve sbírce vybrat potřebné dva miliony korun. ,,Veřejnosti bych chtěl velice poděkovat. Rezervaci děláme od začátku pro ní a ve spolupráci s ní. Pro to, aby měli naše děti ještě za několik let šanci zahlédnout v přírodě motýly nebo rozkvetlé louky. Bez podpory lidí bychom už dávno nepřežili a rezervace by dlouhodobé likvidační tlaky neustála," ocenil Dalibor Dostál podporu veřejnosti.

Zubří samička uhynula 9. dubna poté, co byla kvůli opravě vodovodu do nedalekých Jiřic zvířata odříznuta od jediného napajedla v rozlehlé rezervaci. Nouzové zásobování vodou však špatně snášela, dovoz vody je plašil a mládě se vydalo hledat vodu do vysychající tůně, kde uvízlo v bahně a zemřelo v důsledku šoku. I když oprava vodovodu již skončila, jediné dosluhující napajedlo má životnost několik let za sebou a je nutná jeho generální oprava. Již několikrát během posledních let mělo výpadky a zvířata bylo třeba nouzově zásobovat.

V rozsáhlém vojenském prostoru jsou dlouhodobé tlaky developerů a spekulantů s pozemky. Ty se pak promítají i do práce některých úředníků. Právě rezervace velkých kopytníků je hlavní překážkou, která brání zástavbě tohoto cenného území.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů