Sobota, 23. září 2023

Unikátní soutěž Ekofór podává klimatickou krizi poutavým způsobem

Unikátní soutěž Ekofór podává klimatickou krizi poutavým způsobem

Soutěž Ekofór pořádaná Hnutím Brontosaurus umožňuje amatérským i profesionálním umělcům podat téma klimatické krize prostřednictvím kreslených vtipů. Letošní ročník, symbolicky uspořádaný při příležitosti padesátiletého výročí vzniku hnutí, připomene také letitou historii této soutěže.


V Toulcově dvoře proběhlo zahájení soutěže Ekofór pořádané Hnutím Brontosaurus, jejíž ústřední prvek představují kreslené vtipy na témata spojená s životním prostředím. Námětem letošního ročníku je "Člověk a životní prostředí v podmínkách klimatické krize" a soutěžit mohou kreslíři z řad profesionálních umělců a karikaturistů, amatérů i dětí do 15 let.

"Cílem je podat vážné celospolečenské téma nevážným způsobem, dělat osvětu trochu netradičně a poutavě," říká programový ředitel hnutí Dalimil Toman. "Ekofór je navíc unikátní také rozmanitostí soutěžících -- vtipy přicházejí od dětí začínajících s kreslením až po profesionály. Svým způsobem to symbolizuje fakt, že klimatická krize se dotýká všech."

První tři místa v každé ze třech zmíněných kategorií vybere odborná porota, v níž zasednou zástupci České Unie karikaturistů a časopisu Mladý Svět, který je s hnutím spjat od jeho počátků. Vedle odborné poroty vybere vítěze v rámci samostatné kategorie prostřednictvím online! hlasování i veřejnost.

Soutěž doprovází činnost hnutí s přestávkami již přes čtyřicet let. První ročník se konal v letech 1979 a 1980, po deseti ročnících však zanikla. Obnovení se dočkala mezi lety 2004 a 2015. Nyní se tak Ekofór na scénu vrací potřetí, tentokrát při příležitosti padesátiletého výročí založení hnutí.

"Právě s prvky naší historie koncept letošního Ekofóru pracuje, říká Toman. Vyhlášení prvních tří míst v každé kategorii proběhne 16.1.. Tento den představuje padesáté výročí od data, kdy vyšlo číslo Mladého světa s kresbou Brontosaura od Vladimíra Jiránka a článkem Josefa Velka, který obsahoval vyhlášení Akce Brontosaurus a představoval faktické založení hnutí. První výstava oceněných děl zase připomene svým retro stylem výstavu prvního ročníku Ekofóru let 1979 a 1980, která probíhala v provizorních podmínkách zapůjčeného skleníku na Náměstí Svobody. Následně budou díla vystavena po celé České republice.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů