Balcarka je jednou z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu
Balcarka je jednou z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších jeskyní Moravského krasu. Za svůj objev vděčí zemědělci a poslanci z nedalekého Ostrova u Macochy Josefu Šamalíkovi, který do jeskyně poprvé vstoupil 16. června 1923 a navázal tak na předešlé průzkumy místních občanů. Pět metrů vysoký vchod do jeskyně byl ale známý od nepaměti, našla se zde ohniště a různé nástroje ze starší doby kamenné a kosti čtvrtohorních zvířat. Pro veřejnost se jeskyně otevřela v dubnu 1925 a rychle se stala oblíbenou turistickou atrakcí. Dnes je součástí přírodní rezervace Balcarova skála-Vintoky.
Balcarka s krápníkovou výzdobou je také významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Průzkumy Jindřicha Wankela, Jana Kniese a dalších prokázaly, že v jeskyni již zhruba před 15.000 lety sídlila početná skupina lidí, kteří po sobě zanechali několik ohnišť, větší počet pazourkových nástrojů i hrotů kopí, vyřezaných ze sobích parohů. Celková délka dnes známých prostor Balcarky dosahuje 1150 metrů s výškovým rozpětím přes 40 metrů, prohlídkový okruh je dlouhý asi 600 metrů, projít ho trvá asi tři čtvrtě hodiny. Veřejnosti je tato jeskyně přístupná od března do listopadu.
Moravský kras je nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, pět z nich je přístupných turistům. Kromě Balcarky to jsou Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, Sloupsko-šošůvské jeskyně tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií, v níž byl mimo jiné protiatomový kryt velení komunistické československé armády.