Sobota, 2. prosince 2023

Udržitelnou výstavbu brzdí vysoké náklady a nedostatečná kvalifikace stavařů, říká celosvětový průzkum

Udržitelnou výstavbu brzdí vysoké náklady a nedostatečná kvalifikace stavařů, říká celosvětový průzkum

Stavebnictví produkuje 37 procent emisí oxidu uhličitého, spotřebovává 50 procent přírodních zdrojů a vytváří 40 procent pevného odpadu. Transformace směřující k udržitelnosti tedy leží do velké míry právě na tomto odvětví. Pojem udržitelná výstavba je v něm široce znám, slabší už je to se znalostí, co vše se pod ním skrývá. Jen jeden z pěti dotázaných subjektů v oblasti stavebnictví systematicky kalkuluje uhlíkovou stopu projektu, ukazuje unikátní Barometr udržitelné výstavby 2023

V tomto průzkumu, který nechal zpracovat největší světový výrobce stavebních materiálů, společnost Saint-Gobain, bylo dotazováno 800 profesionálů ze stavebnictví, představitelů asociací, studentů a volených zástupců veřejné správy z deseti zemí na pěti kontinentech.
Průzkum ukazuje, že udržitelnost zatím mnohdy zůstává více v rovině slov než činů. Téměř devět z deseti dotázaných například zná termín udržitelná výstavba, ale jen šest z deseti si troufne říct, že přesně ví, co znamená. Převládá přitom jeho spojování s ochranou životního prostředí, opomíjena bývá pohoda a zdraví uživatelů staveb.
Dvě třetiny dotázaných říkají, že kalkulují uhlíkovou stopu projektů, ale jen 22 procent to dělá systematicky, zbytek pouze příležitostně. Pro třetinu profesionálů z oboru také není dodržování principů udržitelnosti kritériem pro výběr partnerů a dodavatelů, dalších 39 procent takové kritérium používá jen do určité míry.
"Udržitelná výstavba již představuje významný trh, její podíl na celkové stavební produkci je ale stále relativně malý a její rozvoj je třeba urychlit,"říká Emmanuel Normant, šéf udržitelného stavebnictví Skupiny Saint-Gobain. Barometr přináší i dopovědi na otázku, co tomu brání. Na prvním místě jsou to náklady spojené s udržitelnou výstavbou, následuje nedostatečná zkušenost a kvalifikace stavbařů a nízká znalost na straně veřejnosti.
Většímu rozvoji by podle dotázaných mohla pomoci především širší paleta konkurenceschopných udržitelných řešení, přísnější stavební normy a předpisy a také větší povědomí mezi všemi zúčastněnými a jejich intenzivnější spolupráce. "Jen zhruba v 60 zemích dnes stavební předpisy zahrnují kritéria udržitelnosti," podotýká k tomu Emmanuel Normant.
Především veřejné instituce a architekti mají pohledem lidí z oboru nejlepší pozici, aby urychlovali posun k udržitelnému stavebnictví. Jen 55 procent volených představitelů veřejné správy by ale odmítlo projekt, který nezohledňuje kritéria udržitelnosti a pouhých 17 procent už to v minulosti udělalo.
Celý průzkum Barometr udržitelné výstavby je k dispozici ZDE
Více informací najdete ZDE
O SKUPINĚ SAINT-GOBAIN
Světový lídr v moderním a udržitelném stavebnictví, Saint-Gobain navrhuje, vyrábí a distribuuje materiály a služby pro stavebnictví a průmysl. Jeho komplexní řešení pro renovaci veřejných a soukromých budov, lehké konstrukce a dekarbonizaci stavebnictví a průmyslu jsou vyvíjena v rámci soustavného inovačního procesu a poskytují udržitelnost a výkonnost. Závazek Skupiny se řídí jejím posláním ,,MAKING THE WORLD A BETTER HOME".
166 000 zaměstnanců, působí v 76 zemích
Závazek uhlíkové neutrality do roku 2050
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů