Neděle, 3. prosince 2023

Test ukázal, že v Liberci by šlo vytřídit mnohem více odpadu

Test ukázal, že v Liberci by šlo vytřídit mnohem více odpadu

V Liberci by šlo vytřídit mnohem více odpadu. Naznačil to dnešní test města a společnosti FCC, která má v Liberci na starost svoz a likvidaci odpadu. Náhodně vybraná černá velkoobjemová popelnice na směsný komunální odpad obsahovala ze tří čtvrtin recyklovatelné věci, tedy papír, sklo, PET lahve a další plasty, plechovky a také textil. Výsledek je podle primátora Liberce Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) ještě horší, než očekávali.

"Protože naše prognózy byly, že zhruba polovina odpadů je ještě dotříditelných," řekl Zámečník

Pokud by obyvatelé města více třídili, nemusel by podle něj být v Liberci tak vysoký poplatek za odpad. Aktuálně každý obyvatel města platí 840 korun ročně a pro příští rok podle primátora zvažují zdražení na 990 korun. Na odpadové hospodářství města vydá Liberec letos zhruba 170 milionů korun, likvidace směsného odpadu je v tom nejdražší položkou. "Zhruba 85 milionů korun jde do černých popelnic, kterých máme 15.000 kusů, z toho asi 1300 je velkoobjemových na sídlištích," upřesnil primátor.

Při lepší separaci odpadu by podle něj ušetřili díky tomu, že by se černé popelnice ze sídlišť nemusely tak často vyvážet. Tím by město mohlo ušetřit 15 až 20 milionů korun, dalších pět až deset milionů by získalo za zpracování tříděného odpadu. Nyní na separaci odpadu radnice ročně vydává zhruba 50 milionů, nazpět ale dostává v rámci systému EKO KOM téměř 16 milionů korun a dalších zhruba 20 milionů na dividendách od FCC Liberec, kterou spoluvlastní.

Směsný odpad z černých popelnic se v Liberci vozí ke spálení do spalovny. To, že by ho liberecká FCC před tím ještě sama vytřídila, není podle výkonného ředitele této společnosti Petra Grofa možné. Kapacitně na to není její linka v libereckém sběrném dvoře stavěná. Aktuálně na ní pracovníci FCC ročně zpracují 2500 tun tříděného odpadu z Liberce, komunálního je dalších 20.000 tun. "A z hlediska toho, jak se vyvíjí teď trh s plasty, (plánované) zálohování PET lahví, tak to vyžaduje nemalou investici střednědobého charakteru, která je mimořádně obtížná na plánování, protože toho směsného komunálního odpadu odvezeme 20.000 tun. To znamená, že bychom museli desetkrát tolik nadimenzovat tu linku, abychom stíhali množství toho vzniklého odpadu třídit. Ale myslím si, že je to hudba budoucnosti," řekl Grof.

Za výhodu ale považuje, že Liberec jako jedno z mála měst v zemi má spalovnu. "Takže my ten odpad alespoň spálíme a využijme v podobě tepla do domácností nebo na výrobu elektřiny, ale na většině území České republiky odpad zahrnujeme do země na skládce. Takže za mě je to termické využití v současné době to nejlepší, co s odpadem umíme," dodal Grof.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů