Neděle, 3. prosince 2023

Praha otevřela dva nové sběrné dvory, podle náměstkyně jich je stále málo

Praha otevřela dva nové sběrné dvory, podle náměstkyně jich je stále málo

Praha v poslední době otevřela dva nové sběrné dvory v ulicích Klikatá v Praze 5 a U Plynárny v Praze 10. Nyní magistrát v Praze provozuje 20 sběrných dvorů, z toho polovinu má na starosti městská firma Pražské služby (PSAS) a ostatní pak jiní provozovatelé. Novinářům to dnes při otevření dvora v Klikaté ulici řekla náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková (Piráti). Praha chce podle ní síť dvorů dále rozvíjet a zároveň jich co nejvíc sjednotit pod správu PSAS.

Vybudování dvora v Klikaté ulici provozovaného PSAS stálo podle mluvčího firmy Alexandra Komarnického čtyři miliony korun, za které společnost nakoupila kontejnery. Součástí dvora je i takzvané re-use centrum, kde lidé zanechají funkční věci, které si mohou zájemci vzít a dále používat. Takových center je nyní na pražských sběrných dvorech sedm, všechny až na jedno provozují PSAS.

Komrsková dnes řekla, že zatímco Praha zajišťuje dvacítku sběrných dvorů, například v Brně jich mají 37, takže cílem města je síť posilovat. Napomáhá to podle ní boji s černými skládkami a zanechávání odpadu tam, kam nepatří. "Pokud se nebude síť rozrůstat, tak bude mít Praha problém," řekla náměstkyně. Vhodných pozemků je podle ní nicméně nedostatek a město musí umisťování dvorů konzultovat s městskými částmi, protože místní obyvatelé takový provoz často vnímají negativně.

Komrsková dodala, že magistrát nedávno v soutěži vybral nové externí provozovatele desítky dvorů, ale město v budoucnu plánuje většinu z nich přesunout pod městskou společnost. "Nedali jsme jim smlouvu na čtyři roky, ale dali jsme ji, myslím, na dva a půl roku, aby se během té doby PSAS stihly připravit," vysvětlila náměstkyně.

Nový dvůr v Klikaté ulici ocenil zastupitel Prahy 5 Karel Bauer (Piráti), podle kterého zřejmě v budoucnu bude muset kvůli plánované stavbě Radlické radiály skončit dvůr v Puchmajerově ulici. Dodal, že městská část v minulosti nedaleko Klikaté provozovala vlastní sběrný dvůr, který před několika lety zrušila, takže lidé jsou zvyklí tam s odpadem jezdit.

Podle statistik PSAS skončilo loni v metropoli ve sběrných dvorech asi 45.231 tun odpadu, což bylo zhruba o 5000 tun více než v roce 2021. Ve dvorech končí nejčastěji starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť z drobných rekonstrukcí nebo staré pneumatiky. Komarnický upozornil na to, že odkládání objemnějšího odpadu u běžných popelnic je fakticky černá skládka, i tak však mimo kontejnery končí každoročně velké množství odpadu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů