Monitoring migrace úhoře říčního (Anguilla anguilla) na území České republiky
Monitoring migrace úhoře říčního (Anguilla anguilla) na území České republiky je spolufinancován Evropskou unií.
V posledních desetiletích byl jako výsledek řady antropogenních faktorů (zejména mortalita způsobená vodními turbínami, neprůchodná říční síť, nadměrný mořský rybolov) zaznamenán výrazný populační pokles úhoře říčního, a to až na kritickou úroveň představující zhruba 1 % jeho historické početnosti.
Tyto skutečnosti vedly Evropské společenství k přijetí opatření, která mají za cíl zastavit pokles a obnovit populaci úhoře říčního, a to formou nařízení 1100/2007, které ukládá jednotlivým dotčeným členským státům Evropské unie vytvořit tzv. Plány managementu úhoře říčního a následně nastavit taková opatření, která povedou ke snížení mortality populací úhoře říčního. Cílem předmětného nařízení je zejména zajištění ochrany a nastavení udržitelného způsobu využívání populace úhoře říčního.
V souvislosti s nařízením 1100/2007 vypracovala Česká republika Plán managementu úhoře říčního a v předepsaném termínu (do 31. 12. 2008) jej předložila Komisi ke schválení. Předmětné nařízení dále nařizuje členským státům, aby předkládaly zprávy vyhodnocující účinnost těchto plánů managementu úhoře říčního, a to ve vztahu k zajištění 40 % účinnosti migrace úhořů říčních z území ČR. Nařízení blíže upravuje intervaly předávání zpráv, tzn. po předložení prvních třech tříletých zpráv, musí členské státy podávat své zprávy jednou za šest let. Česká republika zaslala poslední zprávu v tříletém intervalu Komisi v roce 2018, tzn., že další zprávu by mělo Ministerstvo zemědělství zaslat až v roce 2024.
Cílem je monitoring katadromní migrace úhoře říčního (Anguilla anguilla) na území ČR k plnění cílů nařízení Rady č. 1100/2007/ES a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1004, včetně vypracování průběžných zpráv, souhrnné zprávy a závěrečné studie pro reporting Komise.
Cílem je zajistit požadavky vyplývající z nařízení 1100/2007, tj.:
- vyhodnocení účinnosti Plánu managementu úhoře říčního a předání požadované zprávy Komisi;
- vyhodnocení úspěšnosti katadromní migrace úhoře říčního.
Cílem je též zajistit plnění požadavků nařízení 2017/1004, tzn. zajištění sběru vědeckých údajů o úhoři říčním.