Pátek, 1. prosince 2023

Mostkovice kvůli projektu na zplyňování odpadu chystají místní referendum

Mostkovice kvůli projektu na zplyňování odpadu chystají místní referendum

Obecní úřad v Mostkovicích na Prostějovsku připravuje místní referendum o záměru firmy PGP Terminal vybudovat na území obce zařízení umožňující plazmové zplyňování odpadu. S plánovanou investicí nesouhlasí více než polovina místních obyvatel, obávají se negativního dopadu na životní prostředí. ČTK dnes informaci o referendu získala z oznámení na webu Mostkovic.

Rozruch v obci nyní způsobil návrh memoranda o spolupráci Prostějova s firmami PGP Terminal a MT. Prostějov vystoupil ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje, která má v budoucnu pro samosprávy zajišťovat likvidaci komunálního odpadu. Radnice má zatím dvě vlastní varianty likvidace odpadu, jedna z nich počítá s firmou PGP Terminal. Podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (PéVéčko) radní projednání memoranda odložili na závěr srpna.

Starosta Mostkovic Jaroslav Peška v oznámení uvedl, že jeho nedávný příslib zorganizovat kvůli investici firmy PGP Terminal v obci referendum stále platí. "Zastupitelstvo podniká kroky vedoucí k jeho uspořádání," podotkl Peška. Zastupitelstvo Mostkovic podle starosty nedávno odmítlo žádost investora nominovat představitele obce do pracovní skupiny. "Pracovní skupina tedy nevznikne, což jsme žadateli oznámili," uvedl.

Petici proti investici společnosti PGP Terminal letos podepsalo 777 ze zhruba 1300 obyvatel Mostkovic. Peška upozornil, že tavbu recyklačního centra PGP neumožňuje platný územní plán obce. Zastupitelé by o jeho případné změně rozhodli pouze tehdy, pokud by většina obyvatel s projektem souhlasila a bylo prokázáno, že investice nebude mít negativní dopad na životní prostředí v obci.

Zastupitelstvo Mostkovic se podle starosty "zásadně distancuje" od jakékoli aktivity týkající se memoranda mezi Prostějovem a firmami PGP Terminal a MT, které stojí za projektem plazmového zplyňování odpadu. Peška upozornil, že obec o tomto dokumentu nemá žádné informace a nikdo s jejími zástupci nejedná. "Jakékoli nařčení týkající se již dohodnuté spolupráce s budoucím investorem odmítáme," uvedl.

Pospíšil ČTK řekl, že prostějovští radní dnes projednání návrhu memoranda o spolupráci při záměru PGP Terminal odložili. "Budeme ještě upravovat text a do rady by to mělo jít na konci srpna," uvedl Pospíšil, podle kterého se v chystaném memorandu nebude vyloženě hovořit o Mostkovicích, ale o recyklačním centru jako takovém. V úvahu připadá pořízení jiného pozemku, na kterém by zařízení na zpracování odpadu mohlo být postaveno.

Firma PGP Terminal chce v Mostkovicích zařízení na plazmové zplyňování odpadu postavit v areálu bývalého vojenského opravárenského podniku. Investice souvisí s chystaným zpřísněním podmínek pro nakládání s komunálním odpadem. Podle společnosti nebude odpad v zařízení spalován. "Odpad je přiveden do zplyňovacího reaktoru, kde za omezeného přístupu vzduchu dochází na molekulární bázi k dokonalému primárnímu termickému rozkladu jeho vnitřní molekulární struktury," uvedla.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů