Sobota, 2. března 2024

V Jablonci nad Nisou dokončili první etapu modernizace veřejného osvětlení

V Jablonci nad Nisou dokončili první etapu modernizace veřejného osvětlení

V Jablonci nad Nisou dokončili první etapu modernizace veřejného osvětlení, na výměnu 883 svítidel za úsporná LED získalo město dotaci 8,2 milionu korun z Národního plánu obnovy. S využitím dotace plánuje radnice zrekonstruovat veřejné osvětlení také v částech Vrkoslavice a Kokonín. Na výměnu zhruba 580 svítidel už se podařilo získat dotaci 4,8 milionu korun, realizace je plánovaná na léto příštího roku, řekl dnes ČTK náměstek primátora Petr Roubíček (ODS). Modernizaci dalších lamp financuje město ze svého.

Jablonec osvětluje 6400 sloupů veřejného osvětlení, v provozu jsou 4100 hodin ročně se spotřebou zhruba 2500 MWh. Radnice si nechala před třemi lety zpracovat projekt modernizace veřejného osvětlení, původně byl rozložený do deseti let, kvůli strmému růstu cen energií se ho ale loni rozhodli dokončit výrazně rychleji. "Ten plán se zkrátil na pět let, zapojíme do toho nejen dotační prostředky, ale i vlastní a také třeba prostředky z dividendy technických služeb," doplnil Roubíček.

Už loni se ve městě podařilo vyměnit bezmála 600 svítidel, další obnova byla součástí rekonstrukcí komunikací. Při letošní dotované etapě výměny 883 svítidel město obnovilo i svodové kabely, sloupy jsou ale původní. "Úspora elektrické energie je vyčíslená na 274,826 megawatthodin (MWh) za rok, to je téměř 73 procent," doplnil primátorův náměstek. Kromě projektů podpořených dotací mění každoročně část svítidel za úspornější i Technické služby Jablonec nad Nisou, letos je podle Roubíčka v plánu výměna zhruba tisíce svítidel dohromady za deset milionů korun.

Radnice chce podle Roubíčka ještě letos žádat o dotaci také na rekonstrukci veřejného osvětlení v centru města a v části Mšeno. "A připravujeme ještě čtvrtou etapu rekonstrukce svítidel, na niž bychom chtěli požádat o dotaci v příštím roce. Vše se bude odvíjet od kontrolního měření a vyhodnocení, jakou skutečnou úsporu výměna svítidel přinesla," dodal. Z národního plánu obnovy může podle něj město na modernizaci osvětlení získat každý rok až deset milionů korun.

Moderní úsporné osvětlení je podle Roubíčka součástí všech nových projektů tam, kde se rekonstruují silnice, je součástí i výměna veřejného osvětlení. Nové úsporné lampy tak už osvětlují také třeba ulice V Aleji, U Přehrady, Riegrovu nebo Generála Mrázka. Za úsporné LED žárovky se ale podle Roubíčka mění postupně také osvětlení ve školách a dalších městských budovách.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů