Čtvrtek, 7. prosince 2023

Sedmá generace 4/2023: Beezzzzz

Sedmá generace 4/2023: Beezzzzz

Jak se daří včelám a čím nás mohou inspirovat? Je med zdravý? Co je to syntropické zemědělství? Jak to chodí na islandské farmě? Kde mohou šelmy důstojně dožít? Jakou podobu má ticho? O čem vyprávějí tři vlčí příběhy? Jakou spoušť zanechává křídlatka? Zabijačky, nebo avokáda? Jak se bydlí v maringotce? Kam pro dobré zprávy? Kdo nejvíc perlil? Proč je hudba sloveso? Jak funguje továrna na lži? Proč jít na Barbie? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V letošní čtverce jsme se po třech převážně společenských tématech vrátili k přírodě, konkrétně ke včelám a jiným opylovačům. Žaneta Gregorová nás seznamuje s mizením a hubnutím divoce žijících včel, pět expertů*ek hodnotí v anketě stav a výhledy včel v České republice, Kristýna Kousalíková přibližuje nové výzkumy o emocionálním životě včel, Kristýna Čermáková navštívila pražské včelaře, Ľuba Lacinová rozebírá zdravotní přínos medu a Ján Markoš vyzdvihuje schopnost včel narušovat naše myšlenkové vzorce.
V mediálním seriálu tentokrát Radovan Plášek přemýšlí nad podobami ticha, v Ekozásecích pak Zuzana Mukumayi Filipová představuje práci zooložky Ivany Cinkové v záchranné stanici Lionsrock. Opět se vydáváme do několika dalších světových stran: Karolína Kupková zamířila na nejzápadnější evropskou farmu, Elsa Šebková přibližuje syntropické zemědělství Ernsta Götsche a Adriána Henčeková navštívila maringotku Ivety Osúchové na Velkolélském ostrově. Dále v čísle vypráví Kristýna Čermáková tři vlčí příběhy, Klára Dubinová stopuje invazi křídlatek, Ivana Míšková reflektuje sílu tradice při stravování a Miroslav Patrik rekapituluje výsledky Zelené perly.
V Kulturní zahradě hovoříme s hudebníkem Tomášem Vtípilem nejen o novém albu Urbandu Asfalt, Kristýna Dobšínská oceňuje film Barbie, František Jelínek reflektuje knihu Továrna na lži a Zuzana Lunerová představuje film Země medu. Závěr čísla patří rozhovoru s básníkem Radkem Štěpánkem, s nímž Klára Kubíčková hovořila o sbírce Hezké počasí, rybaření i environmentálním žalu. I v tomto čísle najdete pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo knihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. V příštích číslech se můžete těšit například na nová ekologická hnutí, rozhovor s Pavlem Bezouškou, esej Luďka Čertíka nebo nové technologie používané při ochraně přírody. Děkujeme vám za veškerou podporu!
Medové září přeje
redakce 7.G
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů