Sobota, 23. září 2023

Pardubice připravují memorandum o vzniku Centra pro komplexní využití odpadu

Pardubice připravují memorandum o vzniku Centra pro komplexní využití odpadu

Město Pardubice připravuje memorandum ke vzniku Centra pro komplexní využití odpadu (CEKVO). Spolu s Pardubicemi se na něm bude podílet Chrudim a dvě soukromé firmy. Centrum bude zpracovávat plasty, papír a sklo na využitelné suroviny, které výrobci zpracují. Centrum má za cíl snížit množství skládkovaného odpadu. Novinářům to dnes řekl primátor Jan Nadrchal.

Dosavadní plán předpokládal vznik komplexu situovaného na jednom místě, v průmyslové zóně v Semtíně. Odpad se tam měl svážet, třídit a připravovat pro další využití. Nakonec centrum bude ve více lokalitách.

Služby města Pardubic postaví v kompostárně v Dražkovicích třídicí linku, náklady budou kolem 150 milionů korun. Chrudim připravuje na svém území separační dvůr. Soukromý sektor budou zastupovat pardubické firmy Eko Faktor a Upcycling Technologies.

Podmínkou vzniku CEKVO bude financování z více zdrojů. Pardubice získaly příslib dotace od ministerstva životního prostředí, část peněz by pocházela z rozpočtu města. Města si hradí svoji část projektu, soukromé firmy taktéž. "První výzvy dotační budou v roce 2024, v následujících letech centrum postupně vznikne," řekl Nadrchal.

Memorandum bude schvalovat pondělní zastupitelstvo. "Podporujeme to, protože se jedná o užitečnou věc. Odpady v tomto státě je potřeba velmi akutně řešit," řekl opoziční zastupitel Dušan Stránský.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů