Nařízení EU týkající se průzkumu, těžby a zpracování kritických surovin - CRM Act (upřesnění)
Dne 14. 9. 2023 schválil Evropský parlament svoji pozici k návrhu nařízení, kterým se stanoví rámec pro zajištění bezpečných a udržitelných dodávek kritických surovin, tzv. ,,Critical Raw Materials Act" (,,CRM Act"). Nařízení bude nyní diskutováno mezi Evropskou komisí, EvropskourRadou a Evropským parlament. Schválení direktivy se pak očekává v dubnu roku 2024. Tento článek přináší pouze velice stručný přehled diskutované direktivy.
EU vydává pravidelně seznamy kritických surovin (,,CRM") na základě technologické a strategické potřebnosti a riziku dostupnosti pro Evropu, které se obnovují každé 3 roky. Poslední aktualizace z roku 2023 jich stanovuje 31, z toho 15 tzv. strategických surovin (,,SRM"), které mají zvlášť velkou důležitost (viz odkaz pod článkem). Evropská komise nedávno aktualizovala své hodnocení závislostí dodavatelských řetězců EU v 15 klíčových technologických oblastech v pěti strategických odvětvích (obnovitelná energie, elektromobilita, průmysl, informační a komunikační technologie, letectví a obrana) a konstatovala, že je vysoce závislá na dovozu z jiných zemí. Navíc ložiska a produkce kritických surovin jsou často koncentrované do několika málo zemí, kterým dominuje především Čína, která tak představuje téměř monopolního vývozce v řadě těchto surovin.
,,CRM Act" byl přijat pro to, aby se snížila závislost Evropy na dovozu strategických surovin a stanoví jasné cíle do roku 2030:
- aby vlastní těžební kapacita EU pokryla alespoň 10 % spotřeby EU (za předpokladu, že to zásoby EU umožňují);
- aby zpracovatelská kapacita pokryla alespoň 40 % roční spotřeby SRM EU;
- aby recyklační kapacita EU pokryla alespoň 15 % roční spotřeby SRM v EU;
- aby dovoz SRM z jedné země nepřekročil 65% roční spotřeby SRM v EU.
Pro to, aby bylo možné stanovených cílů v zásobování strategickými surovinami dosáhnout a byly posíleny dodavatelské řetězce (především v oblasti těžby a zpracování), zavádí ,,CRM Act" institut ,,strategických projektů", které mohou navrhovatelé předložit Evropské komisi. EK pro tento účel nově zřídila ,,European CRM board", který bude předložené projekty posuzovat a komise má 60 dnů na schválení. Schválený strategický projekt bude mít v jednotlivých členských státech statut projektu v nejvyšším možném veřejném zájmu se všemi prioritami, které tomu přísluší.
Členské země EU pak jsou povinny snížit administrativní zátěž a zabezpečit hladký a rychlý schvalovací proces pro tyto projekty v rámci svých legislativ a to tím, že:
- zřídí jediný státní orgán zodpovědný za celý povolovací proces (,,one-stop shop" ) a to do 3 měsíců od nabytí právní moci direktivy "CRM Act";
- zabezpečí, že povolovací proces pro těžbu strategických surovin nebude delší než 24 měsíců;
- zabezpečí, že povolovací proces pro zpracování strategických surovin nebude delší než 12 měsíců.
Členské země budou muset také vypracovat národní program průzkumu strategických surovin a to do jednoho roku od nabytí právní moci direktivy a tento program bude muset být revidován každých pět let.
Dále bude muset každý členský stát provádět audity zásob a zdrojů SRM a to nejen v oblasti ložisek nerostných surovin, ale také skladových zásob těžařů a zpracovatelů. Státy musí vést inventurní přehledy těchto surovin a předávat každoročně zprávu Evropské komisi.
Všechny zdroje CRM a SRM musí být uváděny v klasifikaci UNFC a také předkládání strategických projektů musí zahrnovat klasifikaci UNFC tam, kde to je relevantní.
Evropská komise zabezpečí společný nákup SRM surovin, aby bylo dosaženo co nejvyšší efektivity ve vyjednávání.
Autor: Zbyněk Gabriel
Související odkazy
Stručný popis a video k direktivě