Neděle, 3. prosince 2023

SVĚTOVÍ ARCHITEKTI V PRAZE PŘEDSTAVILI BUDOUCNOST UDRŽITELNÉHO STAVEBNICTVÍ

SVĚTOVÍ ARCHITEKTI V PRAZE PŘEDSTAVILI BUDOUCNOST UDRŽITELNÉHO STAVEBNICTVÍ

Skupina Saint-Gobain, Česká komora architektů a Sdružení pro architekturu a rozvoj uspořádali 20. září v Obecním domě SUMMMIT UDRŽITELNOSTI. Připravili výjimečný program moderovaných diskusí, kterých se zúčastnili zástupci předních světových i domácích architektonických studií jako například Valode & Pistre Architectes, Bogle Architects, Schindler Seko, Chybik + Kristof nebo YUAR.

Cílem Summitu nebylo pouze ukázat aktuální přístup k navrhování udržitelných budov na straně architektů, ale dát také prostor zástupcům státu a měst, kteří se věnují rozvoji měst, urbanismu, stavebnímu plánování nebo také dotacím a veřejné podpoře stavebnictví a stavebním projektům s ohledem na udržitelnost.
O letošní Summit byl výjimečný zájem, a prostory Obecního domu byly zaplněné do posledního místa. Největším tahákem byla účast architekta, Mathew Wiggetta - architekta, generálního ředitele pařížského studia Valode & Pistre, který se podílel na mnoha světových ikonických projektech. V Praze představil jeden z nich - výškovou budovu Saint-Gobain Tower, která je nejmodernější a nejudržitelnější stavbou na pařížském La Défense. Jedná se o 165 metrů vysokou věž, která nabízí 2 700 zaměstnancům 49 000 m2 pracovního prostoru rozloženého na 44 patrech.
,,Při stavbě Saint-Gobain Tower jsme, ve známé pařížské čtvrti La Défense, použili 10.000 tun recyklovaného materiálu. V rámci tohoto projektu jsme se snažili co nejvíce propojit udržitelnost s co největším uživatelským komfortem. Prakticky v každém patře jsou kafetérie či jiná stravovací zařízení s tím, že se prostory Saint-Gobain Tower dají operativně přizpůsobit různým schůzkám a příležitostem. Zajímavostí také je, že v přízemí budovy jsou prostory přístupné široké veřejnosti jako je showroom produktového řešení Saint-Gobain a fitness centrum." uvedl Mathew Wiggett.
Jako paralelu k tomuto světovému projektu představil Jan Schindler projekt DOCK, který je zelenou oázou v centru Prahy. Je ukázkou toho, jak může vypadat výsledek úzké spolupráce architekta, developera a investora s největším výrobcem stavebních materiálů - Skupinou Saint-Gobain.
V rámci jednoho z diskusních bloků dostali prostor i zástupci státní správy včetně paní Jany Komrskové, radní Prahy pro životní prostředí a klimatický plán. Ta prezentovala závazný dokument, s názvem ,,Klimatický plán", který hl. Praha přijala již před dvěma lety. Ten obsahuje čtyři odvětví - mobilita, energetika, cirkulární ekonomika a adaptační opatření. Udržitelnost ve stavebnictví se prolíná hned několika odvětvími najednou, ať už se jedná o energetickou náročnost budov až po využití recyklovaných materiálů ve stavebnictví. Jan Kasl, předseda České komory architektů, vyzdvihl dřevostavby, které pohlcují CO2 a apeloval, aby byly co nejdříve přijaty normy, které umožní stavbu vícepodlažních dřevostaveb i u nás. Za developery se k udržitelné výstavbě vyjádřil pan Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti Central Group, který jako milovník čísel, představil konkrétní částky, které získá město a stát z jednoho prodaného bytu.
Poslední diskuse se zúčastnili Viktorie Součková, architektka, Bogle Architects, Ondřej Mundl, architekt, CHYBIK + KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS a Lukáš Janáč, architekt, YUAR. Ti se věnují a obecně podporují moderní stavební postupy a často projektují modulární a dřevěné konstrukce pro různé typy budov. Obecně na Summitu zaznívalo, že toto je budoucnost stavebnictví.
Summit udržitelnosti potvrdil potřebu diskuse mezi architekty, investory a tvůrci legislativy. Dále ukázal, že udržitelné stavby jsou realitou a jedinou možností na cestě ke snižování uhlíkové stopy stavební výroby a budov, které se dnes podílejí na celkových emisích CO2 přibližně ze 40%
O SKUPINĚ SAINT-GOBAIN
Světový lídr v moderním a udržitelném stavebnictví, Saint-Gobain navrhuje, vyrábí a distribuuje materiály a služby pro stavebnictví a průmysl. Jeho komplexní řešení pro renovaci veřejných a soukromých budov, lehké konstrukce a dekarbonizaci stavebnictví a průmyslu jsou vyvíjena v rámci soustavného inovačního procesu a poskytují udržitelnost a výkonnost. Závazek Skupiny se řídí jejím posláním ,,MAKING THE WORLD A BETTER HOME".
166 000 zaměstnanců, působí v 76 zemích
Závazek uhlíkové neutrality do roku 2050
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů