Sobota, 2. března 2024

Rozvinuté státy poskytnou Zelenému klimatickému fondu přes 9,3 miliardy USD

Rozvinuté státy poskytnou Zelenému klimatickému fondu přes 9,3 miliardy USD

Hospodářsky vyspělé státy slíbily na dnešním zasedání v západoněmeckém Bonnu přispět do Zeleného klimatického fondu OSN přes 9,3 miliardy dolarů (227 miliard Kč). Na tiskové konferenci to oznámila německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, která jednání hostila. Schulzeová očekává, že částka určená na projekty v rozvojových zemích pro období 2024 až 2027 bude v příštích týdnech ještě navýšena, protože například Spojené státy se Švédskem chtějí finanční příslib teprve oznámit. Česká republika se podle prohlášení fondu zavázala poskytnout čtyři miliony eur (97,7 milionu Kč).

"Dnes jsme učinili další důležitý krok ke globální ochraně klimatu, přislíbeno dnes bylo ke společnému boji proti klimatickým změnám 9,322 miliardy dolarů," řekla Schulzeová s tím, že peníze pomohou fondu pokračovat v investicích do ekologických projektů v chudých zemích. "Tyto peníze budou investovány do klimaticky příznivého zemědělství, do ochrany pobřeží, do opětovného zalesňování, do energetické transformace v Africe, Asii, východní Evropě, Latinské Americe či na ostrovech v Karibiku a Tichomoří," dodala. Poznamenala, že dosud mohla dopady fondu pocítit jedna miliarda lidí.

Dnes přislíbenou částku označila Schulzeová za povzbuzující mezivýsledek, protože důležité dárcovské země jako Spojené státy a Švédsko oznámení svých příspěvků teprve připravují. Ke klíčovým dárcům patří také Německo. Spolkový kancléř Olaf Scholz dnes řekl, že Německo vloží do fondu na podporu rozvojových zemí dvě miliardy eur (48,8 miliardy Kč). Pro stávající období, které započalo v roce 2020 a které letos končí, dalo Německo do fondu 1,5 miliardy eur (36,6 miliardy Kč).

Do fondu přispívá i Česká republika, která do něj podle organizátorů postupně do roku 2027 čtyři miliony eur. Takový závazek oznámil už v září na summitu OSN v New Yorku český prezident Petr Pavel, který ale tehdy hovořil o čtyřech milionech dolarů (92,9 milionů Kč). "Děkuji," napsal dnes fond česky na sociální síti X k českému příspěvku. Slovensko slíbilo 2,2 milionu eur (53,7 milionu Kč).

Plánované příspěvky nicméně zaostávají za původním cílem, kdy průmyslově rozvinuté země chtěly pro fond s přispěním soukromých dárců počínaje rokem 2020 každoročně vyčleňovat 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Scholz dnes řekl, že je přesvědčen, že se letos klimatického závazku 100 miliard dolarů poprvé podaří dosáhnout.

Aleš Zápotocký

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů