Neděle, 3. března 2024

V Jáchymově obnovili a rozšířili Radonovou stezku

V Jáchymově obnovili a rozšířili Radonovou stezku

V Jáchymově na Karlovarsku slavnostně otevřeli obnovenou a rozšířenou Radonovou stezku. Trasa, která vede kolem města Jáchymov, seznamuje návštěvníky s problematikou radioaktivního plynu radon, který se v Jáchymově a okolí vyskytuje. Nově otevřená podoba stezky, asi tři kilometry dlouhé a s deseti informačními panely, má být méně odborná, zato vstřícnější k běžným lidem. Budou tak moci nahlédnout do problematiky prvku, který na jednu stranu může poškodit lidské zdraví, na druhou stranu je třeba v Jáchymově využíván i pro léčbu, řekla dnes novinářům vedoucí radonového programu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Marcela Berčíková.

"Oproti původní je nová radonová stezka koncipovaná trochu jinak. Je populárně naučná, je připravená pro rodiny s dětmi, pro mládež i dospělé. Bude také v cizojazyčné verzi na webových stránkách. A přibližuje radon obecné populaci, takže tam najdete například, co je to radon, jak se radon měří, jak ho odstranit a podobně," uvedla Berčíková.

Zároveň jsou na panelech prvky pro děti, které tak budou moci absolvovat jednoduchý kvíz o radonu.

Podle sekční ředitelky SÚJB Karly Petrové je Česká republika v problematice měření a odstraňování radonu na světové úrovni, i proto, že se této problematice začali odborníci v tehdejším Československu věnovat už v 80. letech minulého století. Česká republika má přitom kvůli svému podloží předpoklady pro to, aby se zde radon uvolňoval. "Máme tak zkušenosti s tím, jak chránit před radonem, jak ho zjistit a také jak vysvětlovat, kdy jsou opatření na místě a kdy to není urgentní. I k tomu by mohla přispět radonová stezka," uvedla Petrová.

Jak řekla, radon je obrazně řečeno dobrý sluha, ale zlý pán. Radon se kumuluje v budovách a může při dlouhodobém působení způsobovat závažné zdravotní problémy, například rakovinu, jak bylo mimo jiné prokázáno u horníků v uranových dolech. Na druhou stranu, lázně Jáchymov svoji léčbu zakládají na radonových koupelích, při který se využívá právě voda z bývalých uranových dolů.

I podle starosty Jáchymova Michala Baláže (nez.) je ve městě radonová situace stále monitorovaná. I na radnici jsou měřící přístroje, které po roce půjdou na analýzu, která zjistí, jestli na městském úřadě není zvýšený výskyt tohoto radioaktivního plynu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů