Sobota, 2. března 2024

Potravinami plýtvá nejvíc generace Z, odborníci z Brna chtějí její chování změnit

Potravinami plýtvá nejvíc generace Z, odborníci z Brna chtějí její chování změnit

Nejvíce plýtvá potravinami generace Z, tedy lidé narození v letech 1996 až 2009, zjistili odborníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Proto chtějí v následujících třech letech zjistit, jak u této věkové skupiny plýtvání omezit. O princip udržitelnosti však příslušníci této generace zájem mají. Jednou z metod, jak zjistit množství a strukturu vyhozených potravin, bude rozbor směsného komunálního odpadu v černých kontejnerech u vysokoškolských kolejí, uvedla dnes na tiskové konferenci prorektorka fakulty Lea Kubíčková, která se na projektu podílí.

Česko patří v plýtvání potravinami v domácnostech mezi úspěšnější státy Evropské unie, do roku 2030 se zavázalo svůj objem potravinového odpadu snížit o polovinu. Téměř 80 procent Čechů neplýtvá vůbec nebo plýtvá pouze do pěti procent z obstaraných potravin. I přesto ročně průměrný Čech vyhodí 37,4 kilogramu jídla, na sídlištích dokonce přes 53 kilogramů, vyplývá z dřívějšího výzkumu Mendelovy univerzity. Odborníci chtějí zjistit hlavní faktory, které mají vliv na plýtvání potravinami u generace Z, odhalit jejich motivaci ke změně a naučit je, jak své chování změnit.

První rok experimentu bude věnovaný rozboru odpadu studentů na deseti kolejích v sedmi městech po Česku. "Abychom mohli hovořit o celé generaci Z, musíme zohlednit také vzdělání a věkový rozptyl v rámci celé cílové skupiny," poukázala řešitelka projektu Veronika Antošová. Pro zahrnutí mladých, kteří na kolejích nebydlí, výzkumníci využijí anonymní dotazníková a deníková šetření. "Oslovení respondenti budou vyplňovat kromě jiných výzkumných otázek také množství vyhozených potravin dle námi sledované struktury," vysvětlila Antošová. Na základě výsledků bude možné vyhodnotit, jakými potravinami mladí plýtvají nejvíce.

V druhém roce spustí výzkumníci komunikační kampaň, kterou ve třetím roce zastaví a budou zjišťovat efekt své intervence - zda je nutné mladým lidem vysvětlovat problematiku dlouhodobě, nebo je účinná i po krátkodobém působení. "Po ukončení experimentu vytvoříme komplexní metodiku, která umožní cíleně pracovat s generací Z tak, aby docházelo k úpravě vzorců chování směrem k udržitelné spotřebě a redukci plýtvání potravinami. Vznikne také komunikační materiál v podobě otevřeného interaktivního vzdělávacího zdroje," sdělila vedoucí projektu Lucie Veselá.

Hlavním řešitelem projektu, který financuje Technologická agentura ČR, je Provozně ekonomická fakulta. Spolupracovat bude mimo jiné s Vysokou školou ekonomickou v Praze nebo Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy. O data z výzkumu mají vzhledem k závazku snížení potravinového odpadu do roku 2030 velký zájem ministerstva zemědělství a životního prostředí. Vzniklá metodika, která bude reflektovat specifika a potřeby mladých českých spotřebitelů, se stane informačním a vzdělávacím nástrojem k prevenci pro orgány státní správy.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů