Sobota, 2. března 2024

Vrchlabí chystá na silvestra laserovou show, lidi odrazuje od ohňostrojů

Vrchlabí chystá na silvestra laserovou show, lidi odrazuje od ohňostrojů

Vrchlabí na Trutnovsku na závěr letošní roku chystá silvestrovské oslavy, které vyvrcholí laserovou show, nikoli ohňostrojem. Vedení dvanáctitisícového města žádá obyvatele a návštěvníky, aby na přelomu roku upustili od zábavní pyrotechniky a silvestrovského ohňostroje. Silvestrovská akce nazvaná #VrchlabiNepraska bude na náměstí T. G. Masaryka v centru města. ČTK o tom dnes informovali představitelé města. Vrchlabská radnice silvestrovskou oslavu s ohňostrojem pro veřejnost neorganizovala.

"Připravili jsme spolu s partnery mnohem šetrnější laserovou show a několikahodinovou silvestrovskou party," řekl předseda výboru pro životní prostředí vrchlabského zastupitelstva Tomáš Vrbata (sdružení Zvon).

Program silvestrovských oslav začne ve 20:00 laserovou show pro děti, ve 22:00 přijde na řadu moderovaná akce a vše vyvrcholí o půlnoci laserovu show na náměstí. "Nebude to videomapping, ale laserová show s částečnou projekcí na radnici," řekl ČTK Vrbata.

Podkrkonošské Vrchlabí se tak přidává k městům v Česku, která ustupují od využívání pyrotechniky při oslavách příchodu nového roku i jiných významných událostí.

"Ohňostroje a zábavní pyrotechnika znamenají významné znečištění toxickými látkami, hluk rušící lidi, domácí zvířata a okolní přírodu, ale také nebezpečí zbytečných zranění. V neposlední řadě jsou zdrojem ohromného množství nerecyklovatelného odpadu. Chceme množství odpadu snižovat až k nule," uvedl Vrbata.

Vrchlabský výbor pro životní prostředí na jaře přišel v rámci programu #VrchlabiBezOdpadu s iniciativou s pyrotechnikou ve městě od letoška skoncovat. "Oslovili jsme všechny ubytovatele ve městě, aby své hosty informovali o tom, že u nás o petardy a ohňostroje nestojíme a na silvestra nabídneme šetrnější alternativu," řekl Vrbata. Podle něj požádali také prodejce zábavní pyrotechniky ve městě, aby s jejím prodejem přestali.

Proti pyrotechnice se v krátkých videovzkazech vyslovily i některé osobnosti města, například starosta Vrchlabí a senátor Jan Sobotka (sdružení Zvon), veterinářka Pavla Zázvorková, chirurg Radek Kebrle, biatlonista Michal Krčmář nebo náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. Partnery iniciativy #VrchlabiNepraska jsou společnosti Argo-Hytos Vrchlabí, Kablo Vrchlabí a Marius Pedersen.

Odhadované náklady na celou akci včetně laserové show jsou 200.000 až 300.000 korun, většinu uhradí sponzoři, řekl ČTK Vrbata. Podle něj za městem půjde zhruba čtvrtina nákladů.

Také stotisícový Hradec Králové oslaví 1. ledna příchod roku 2024 videomappingem a laserovou show místo tradičního ohňostroje. Konat se bude při každoroční akci První den spolu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů