Pondělí, 26. února 2024

Čtvrtina masa v EU se vyhodí, na vině jsou i klecové velkochovy. Evropská komise je slíbila ukončit, teď závazek ignoruje

Čtvrtina masa v EU se vyhodí, na vině jsou i klecové velkochovy. Evropská komise je slíbila ukončit, teď závazek ignoruje

Téměř čtvrtina masa v EU se vyhodí před konzumací. Zvířata tak umírají naprosto zbytečně, navíc po životě v nehumánních podmínkách, jako jsou například klecové velkochovy. Přitom právě konec klecí má u veřejnosti obrovskou podporu. Téměř 1,4 milionu obyvatel podepsalo evropskou občanskou iniciativu za ukončení klecových velkochovů; 89 % obyvatel EU (84 % v ČR) podporuje konec klecí. Evropská komise se k jejich postupnému ukončení zavázala, svůj slib ale zatím nedodržela. Ohrožuje tak demokratický nástroj, který dává Evropanům možnost ovlivnit dění v Unii. Kampaň ,,Konec klecí v ohrožení" teď apeluje na vyslyšení hlasu občanů a dodržení slibu.

V Evropské unii se podle odhadů ročně vyhodí přes 20 % masa a masných výrobků. Nejde jen o plýtvání spotřebitelů, ale také o zvířata, která předčasně zemřou a nebo jejichž maso nelze využít pro konzumaci. Součástí mašinerie živočišné výroby jsou klecové velkochovy, kde se chová v průměru 300 milionů zvířat. Ta prožijí celý svůj život nebo jeho podstatnou část v kleci.
,,Chov zvířat v klecích je nehumánní a neudržitelný. Právě proto měla evropská občanská iniciativa Konec doby klecové tak velký úspěch. V EU ji podepsalo téměř 1,4 milionů lidí, jen v ČR to bylo téměř 50 tisíc ověřených podpisů. V oficiální reakci pak Evropská komise slíbila postupné ukončení klecí do roku 2027," popisuje Romana Šonková, členka výboru iniciativy, koordinátorka české koalice Konec doby klecové a zástupkyně CIWF.
Evropská komise měla svůj návrh na postupné ukončení klecí předložit v září tohoto roku jako součást přelomového legislativního balíčku týkajícího se welfare hospodářských zvířat. To se ale nestalo, Komise navíc návrh ani nezahrnula do svého plánu na rok 2024.
Organizace Svoboda zvířat, která je součástí koalice Konec doby klecové, se proto rozhodla spustit kampaň Konec klecí v ohrožení. Kampaň vyzývá veřejnost k oslovení představitelů Evropské komise s požadavkem, aby dodrželi svůj závazek. ,,S podporou dalších organizací v koalici chceme upozornit na bezprecedentní jednání Evropské komise, která slíbila návrh na ukončení klecových chovů předložit, a neudělala nic. Ignoruje tak evropskou občanskou iniciativu i své vlastní závazky, což považujeme za velmi nebezpečné. 9 z 10 obyvatel EU a 84 % Čechů konec klecí podporuje a podobné jednání nevnímáme jako dobrý signál ze strany Komise. Proto na něj chceme upozornit, stejně jako na utrpení, které zvířata v klecích zažívají," vysvětluje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně organizace Svoboda zvířat.
Hospodářská zvířata tráví v klecích celý život nebo jeho podstatnou část. Například prasnice se v kleci nemohou ani otočit, králíci posadit. Individuální boxy znemožňují novorozeným telatům si hrát nebo se vzájemně dotýkat. Zvířata v klecích nemohou naplňovat svoje přirozené životní potřeby, což nutně vede k jejich stresu, větší náchylnosti k nemocem a zvýšenému úhynu. Proti této kruté praxi se ohradily neziskové organizace i veřejnost a společně usilují o zlepšení života hospodářských zvířat v Evropské unii.
Citace organizace NESEHNUTÍ, (člen koalice Konec doby klecové): "Přes milion lidí využilo nástroj vytvořený pro zajištění účasti evropské veřejnosti na rozhodování - a Evropská komise to ignoruje. Svou nečinností tak podkopává důvěru v samotné demokratické mechanismy Evropské unie" Anna Neumannová, NESEHNUTÍ.
Svoboda zvířat
Svoboda zvířat (SZ) je celostátní nezisková organizace pro ochranu zvířat sdružující osoby souznící s jejími cíli. Její vizí je svět, ve kterém žijí zvířata důstojně, přirozeně a bez zbytečného utrpení a kde není jejich hodnota odvozena od užitku pro člověka. SZ se věnuje zejména advokační činnosti, mění legislativu ve prospěch zvířat. V minulosti vedla úspěšné kampaně za konec zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech, za ukončení chovu zvířat na kožešiny v ČR a za postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Nyní se věnuje především tématu kožešinových farem, usiluje o jejich ukončení a zákaz prodeje kožešin v EU. Dále v rámci SZ v Plzni funguje samostatná Sekce na ochranu koček.
CIWF
Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů