Sobota, 27. července 2024

Recyklovaný stavební materiál využívá 78 pct firem, a to i z finančních důvodů

Recyklovaný stavební materiál využívá 78 pct firem, a to i z finančních důvodů

Recyklovaný materiál u nové výstavby využívá 78 procent českých stavebních firem. Důvodem je jak nižší ekologická zátěž na životní prostředí, tak také možnost ušetřit. Přesto jsou podle názoru ředitelů stavebních společností největší překážkou ekologických opatření vysoké náklady na výzkum a výrobu. Nejčastěji jsou firmy schopné recyklovaný materiál použít do jedné pětinu celého projektu. Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví za letošní čtvrté čtvrtletí zpracované analytickou společností CEEC Research. Zúčastnilo se jí 130 největších českých stavebních společností.

"Co se týká používání tohoto materiálu u veřejných zakázek, myslím si, že je důležité nahrazovat nové materiály těmi recyklovanými, protože to ulehčuje nejen úložištím odpadu, ale také finančnímu zatížení nových staveb. Současná odpadová legislativa obsahuje opatření pro podporu a usnadnění recyklace těchto materiálů," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Odpad ze stavebnictví zahrnuje betonové zbytky, cihly, dřevo a kovy. Kvůli nedostatku materiálu na trhu se ale recykluje také kamení a štěrkopísek. "Udržitelnost je pro nás stěžejní téma a závazky k životnímu prostředí se snažíme plnit zodpovědně. Ještě nevypálené kazové produkty vracíme zpět do výroby. Hotové produkty, které nejsou vhodné k dodání zákazníkům, umíme zpracovat pro další použití," řekl Kamil Jeřábek, generální ředitel Wienerberger.

O ekologii se podle analýzy při realizaci stavebních projektů zajímá 81 procent dotázaných stavebních společností. Řešení stavby šetrné k životnímu prostředí po firmách často žádají investoři. Měřitelné cíle pro snižování ekologického dopadu ale nemá ani jedna čtvrtina firem.

Alespoň zčásti využívá recyklaci stavebního odpadu většina dotázaných stavebních společností, přesto ve více než třetině případů k tomu využívají externě najímané specializované firmy. Jedna třetina firem je v průběhu procesu schopná znovu využít materiál na výstavbu z deseti procent. Dalších 32 procent pak až do 20 procent. Ze všech sledovaných firem bylo devět procent podniků schopných použít recyklované materiály na výstavbu více než poloviny nového projektu.

Vyšší náklady na pořízení čistších materiálů nebo technologií zmiňuje jako brzdu pro jejich větší využívání 68 procent společností. Do recyklace nebo výzkumu a vývoje ekologicky šetrných technologií a materiálů chce investovat čtvrtina firem. Pro 32 procent stavebních firem je používání nových technologií časově náročné a dalších 26 procent podniků pak zmiňuje problém s dostupností recyklovatelného materiálu.

CEEC Research je analytickou a výzkumnou společností založenou v roce 2005 a zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Její studie využívá více než 17.000 společností.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů