Středa, 14. května 2025

Praha spouští revoluci v třídění oblečení: Nový portál oblecprahu.cz a exkluzivní data o návycích Pražanů

Praha spouští revoluci v třídění oblečení: Nový portál oblecprahu.cz a exkluzivní data o návycích Pražanů

Nezisková organizace Oděvní banka ve spolupráci s náměstkyní primátora hl. m. Prahy Janou Komrskovou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem oficiálně představila nový projekt oblecprahu.cz. Tento unikátní portál má za cíl motivovat obyvatele metropole k efektivnímu třídění a recyklaci textilu a zároveň posílit principy cirkulární ekonomiky v hlavním městě.

Součástí projektu bylo i představení výsledků exkluzivního průzkumu agentury STEM, který mapoval, jak Pražané nakládají se svým šatníkem. Co data například ukázala?

  • Zhruba 46 % Pražanů nakupuje výhradně nové oblečení a nevyužívá možnost nákupu z druhé ruky, která ovšem představuje jeden z důležitých prvků cirkulární ekonomiky.
  • Pražané svůj šatník třídí obvykle jednou za rok nebo méně často, což ukazuje potenciál pro zlepšení.
  • Lidé žijící v Praze se nejčastěji loučí s oblečením, které je už obnošené (55 %). Důvodem bývá ale i to, že ho neunosí, nebo nevyhovující velikost.
  • Takto vyřazené oblečené pak většina obyvatel Prahy (68 %) odloží do kontejneru na textil, necelá čtvrtina jej daruje někomu v okolí. Pouze 17 % ho věnuje přímo některé z charitativních organizací.
  • Na 14 % Pražanů vyhazuje oblečení do směsného odpadu, nejčastěji s odůvodněním, že je už nenositelné, potrhané nebo jinak poškozené.
  • 81 % tvrdí, že jim záleží na správné likvidaci oblečení, aby bylo recyklováno nebo jinak využito. Tři desetiny obyvatel Prahy také vyjádřilo zájem se o této problematice dozvědět více, stejný počet by uvítal lepší dostupnost sběrných míst.

Podle náměstkyně Jany Komrskové je projekt dalším krokem, jak přiblížit udržitelnost běžnému životu Pražanů: ,,Víme, že v pražských popelnicích tvoří textil přibližně dvě procenta odpadu. Jedná se o tisíce tun textilu, které mohou ještě posloužit dalším. Proto velmi fandím projektu Obleč Prahu, který jde naproti naším snahám o předcházení vzniku odpadu. Chceme být městem, které inspiruje ostatní, jak efektivně nakládat s textilem. Chceme, aby se cirkulární ekonomika stala přirozenou součástí života Pražanů."

Ministr životního prostředí Petr Hladík zdůraznil význam spolupráce neziskového sektoru, samosprávy i státu: ,,Podobné společné iniciativy jsou klíčem k tomu, abychom podpořili cirkularitu textilu a naplnili cíle v oblasti oběhového hospodářství. Každý rok u nás vyhodíme tisíce tun oblečení. Projekt Obleč Prahu je skvělá aktivita, která nám ukazuje, že staré věci nemusí končit v popelnici nebo na skládce, ale tak jako 68 % pražské populace je můžeme odložit do sběrných kontejnerů na textil, díky čemuž vyřazené kousky dostanou druhý život a poslouží někomu dalšímu. Důležité je přemýšlet také nad způsobem pořizování nového oblečení, které můžeme získat nejen nákupem v obchodech, ale například swapem či pořízením v second handech. Tento přístup zohledňuje již více než polovina Pražanů. Cílem Ministerstva životního prostředí je nejen snížit celkové množství textilního odpadu, ale také zvýšit míru recyklace. A právě nový web projektu oblecprahu.czukazuje, jak správně naložit s textilem - přehledně a prakticky pro každého. Spojení města, státu, firem i neziskovek v tomto projektu je skvělým příkladem toho, jak se dají dobré věci dělat společně. A já doufám, že se tento přístup brzy rozšíří i do dalších měst a obcí po celé republice."

,,Díky portálu oblecprahu.cz chceme lidem ukázat, že třídění oblečení není jen o ekologii, ale i o pomoci druhým a chytrém nakládání se zdroji," uvedla při spuštění ředitelka Oděvní banky Dana Pavlousková. Portál nabízí nejen přehled sběrných míst, ale i praktické rady, jak dát oblečení druhou šanci.

Za vznikem portálu stojí nejen Oděvní banka, ale i podpora soukromého sektoru v podobě hlavního sponzora projektu JT International. ,,Podpora cirkulární ekonomiky a odpovědného nakládání se zdroji je dlouhodobou součástí našich závazků v oblasti společenské odpovědnosti. Projekt oblecprahu.cz vnímáme jako skvělý příklad spojení inovace, udržitelnosti a konkrétní pomoci komunitě. Jsme hrdí, že můžeme být součástí této iniciativy, která přispívá k lepší budoucnosti pro Prahu i její obyvatele," doplňuje Eva Prokešová, Communications and CSR Manager CzHuSk, JTI. Projekt tak propojuje stát, město, firmy i neziskové organizace v boji proti plýtvání a zbytečnému odpadu v oblasti textilu.

Plná verze průzkumu STEM: https://oblecprahu.cz/wp-content/uploads/2025/04/Odevni-banka_zprava.pdf

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů