Středa, 24. dubna 2024

Velké firmy budou muset dbát na životní prostředí a lidská práva, shodla se EU

Velké firmy budou muset dbát na životní prostředí a lidská práva, shodla se EU

Velké firmy působící v Evropské unii budou muset dbát na to, aby nedovážely zboží, jehož výroba je spojená s dětskou prací nebo poškozuje životní prostředí. Vyjednavači členských států a Evropského parlamentu se dnes nad ránem shodli na směrnici o odpovědnosti firem, které mají více než 500 zaměstnanců. Pokud velké společnosti zjistí, že nějaká firma v jejich dodavatelském řetězci tyto principy porušuje, budou muset zjednat nápravu.

Evropská komise loni přišla s návrhem závazných pravidel ve snaze ukončit praxi, při níž často nadnárodní korporace ve snaze o levnou výrobu v Africe, Asii či Latinské Americe přehlížejí využívání nucené práce nebo devastaci deštných pralesů. Nová povinnost se bude vztahovat na všechna odvětví. V činnostech označených jako zvláště rizikové, například výrobě a dovozu oblečení, těžbě či potravinářství, bude prahem již 250 zaměstnanců. Výjimku budou mít firmy z finančního sektoru.

Směrnice se bude týkat firem, jejichž roční celosvětový obrat přesáhne 150 milionů eur (3,7 miliardy korun), u rizikových sektorů 40 milionů eur. Zasáhnout by podle odhadů měla na 13.000 firem v unii. Vztahovat se však bude i na společnosti sídlící mimo EU, které jsou součástí dodavatelských řetězců vedoucích do unijních zemí. Ty budou spadat do její působnosti, pokud obrat z podnikání souvisejícího s EU přesáhne 300 milionů eur.

Dnešní dohodu musí formálně potvrdit ministři členských zemí a plénum europarlamentu. Pravidla by měla začít platit v průběhu příštího roku.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů