Úterý, 16. dubna 2024

Na Islandu vybuchla sopka, erupce je výrazně větší než v minulosti

Na Islandu vybuchla sopka, erupce je výrazně větší než v minulosti

Na jihozápadě Islandu v noci na dnešek vybuchla sopka na poloostrově Reykjanes. Podle místních úřadů je erupce výrazně větší než minulé případy v této vulkanicky aktivní oblasti. Erupce nastala po týdnech otřesů půdy v regionu, které vedly v listopadu k evakuaci více než 3000 obyvatel rybářského města Grindavík.

Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku. Zatím se zdá, že láva z vulkánu teče jiným směrem, než leží město, což dává naději na záchranu domů, uvedli dnes podle agentury Reuters geologové a představitelé úřadu pro řešení katastrof.

"Erupce neohrožuje lidské životy," napsala islandská vláda v prohlášení. "Letový provoz není narušen, mezinárodní letecké cesty zůstávají otevřené," dodala vláda. Policie varovala, aby se lidé nevydávali do oblasti sopky.

Erupce následovala po novém zemětřesném roji, tedy po další sérii stovek otřesů, které oblast v minulých týdnech zažívala opakovaně. Sopka vybuchla v pondělí ve 22:17 místního času (23:17 SEČ) a vychrlila lávu a popel do výšky více než 100 metrů. Erupce byla viditelná z islandské metropole Reykjavíku, která se nachází asi 40 kilometrů severovýchodně od Grindavíku.

Záběry na sociálních sítích ukazují jasně žlutou, oranžovou a červenou lávu proti noční obloze a proudy lávy tekoucí po svazích sopky.

"Délka pukliny (ze které tryská láva) dosahuje asi 3,5 kilometru a proud lávy má objem 100 až 200 kubických metrů za sekundu. To je mnohem víc než při předchozích erupcích na poloostrově Reykjanes v posledních letech," uvedl meteorologický úřad.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit.

V okolí sopky Fagradalsfjall na poloostrově Reykjanes, který leží jihozápadně od metropole Reykjavíku, byly od října registrovány desetitisíce otřesů. Výbuchy sopky byly zaznamenány v letech 2021, 2022 a letos v létě. Ve všech případech jim předcházely delší série zemětřesení. Pří žádné z těchto erupcí nebyly ohroženy obydlené oblasti.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů