Úterý, 16. dubna 2024

Čelákovice přebudují prostor po dosloužilé třídicí lince na re-use centrum

Čelákovice přebudují prostor po dosloužilé třídicí lince na re-use centrum

Čelákovice u Prahy připravují vybudování centra pro opětovné využití věcí. Takzvané re-use centrum má vzniknout v areálu městského sběrného a separačního dvora v Mochovské ulici. Radnice ho chce umístit v prostorách, které se uvolní po dosluhující třídicí lince. Nyní projektuje stavební úpravy a připravuje žádost o dotaci. Pokud vše půjde podle plánu, centrum by se mohlo otevřít ještě letos, řekl ČTK radní města Marek Skalický (ODS).

Do konce loňského roku si město část odpadu třídilo samo na třídicí lince. Od ledna plasty a nápojové kartony odváží ke zpracování svozová společnost. "Zavedli jsme sběr plastových odpadů přímo u rodinných domů, lidem jsme koncem roku rozdali zhruba 1500 žlutých popelnic," řekl Skalický.

Třídicí linku, které se změnou skončilo využití, chce město prodat. Uvolněný objekt dá opravit, počítá například s rekonstrukcí střechy. Výše nákladů bude podle Skalického zřejmá až po dokončení projektové dokumentace v únoru. V budoucím re-use centru město předběžně počítá s odevzdáním věcí zdarma. Vyzvednutí by pak zřejmě bylo zpoplatněno symbolickou částkou.

Lidem v Čelákovicích se od ledna zvýšil roční poplatek za svoz odpadu na 744 korun, loni platili 696 korun. Poplatky podle Skalického pokryjí 45 procent celkových nákladů města na odpadové hospodářství.

V regionu fungují re-use centra i v dalších městech, například v Mělníku, Rakovníku, Poděbradech nebo Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů