Úterý, 16. dubna 2024

Smogová situace je odvolána v celém Moravskoslezském kraji

Smogová situace je odvolána v celém Moravskoslezském kraji

Na celém území Moravskoslezského kraje byla odvolána smogová situace. V poslední části regionu ji meteorologové zrušili dnes večer. Rozptylové podmínky v regionu se zlepšily. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové smogovou situace dnes ráno odvolali na Třinecku, v podvečer také na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku a ve 22:30 i na zbývajícím území kraje. "Rozptylové podmínky budou i nadále většinou dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat většinou nad, postupně kolem hodnoty stanoveného imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový," uvedli večer meteorologové.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší se dnes ráno v regionu pohybovaly od 45 do 199 mikrogramů na metr krychlový, večer to bylo od 40 do 150 mikrogramů na metr krychlový. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Podle aktuálních dat tříhodinového průměru byla večer situace na většině míst regionu již hodnocena převážně jako dobrá či velmi dobrá.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší v regionu ovlivňuje několik faktorů. Kromě geografické polohy a povětrnostních podmínek hraje velkou roli hromadění zplodin z průmyslových zdrojů, lokálních topenišť, z dopravy a velkou měrou hlavně v zimních měsících přenos emisí z Polska.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů