Pondělí, 22. dubna 2024

V Brně budou jednat ministři životního prostředí 9 zemí o větší ochraně přírody

V Brně budou jednat ministři životního prostředí 9 zemí o větší ochraně přírody

O tom, jak více ochránit přírodu, a tím pádem i lidské zdraví, budou dnes v Brně diskutovat ministři a ministryně životního prostředí devíti evropských zemí společně se zástupci Evropské agentury životního prostředí. Základní témata jsou tři, a to světelné znečištění, chemické znečištění vod a cirkulární ekonomika a využívání recyklátů, řekl ČTK ministr životního prostředí Petr Hladík. V Brně bude hostit kolegy ze Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Rumunska, Slovinska, Rakouska a Německa.

V tématu světelného znečištění je Česko podle Hladíka lídrem a průkopníkem a dokonce již zavedlo normu, která tento druh znečištění s nepříznivými vlivy na zdraví člověka i mnohých živočichů reguluje. "Snažíme se prosazovat regulaci i v EU. Dostávají se k nám například svítidla z Číny, která nemají limit maximální intenzity a svítí intenzivně bíle," řekl Hladík.

Druhým tématem je chemické znečištění, které se týká například obsahu léčiv ve vodě a vodních tocích. Ministři budou také jednat o tom, jak by se mohly využívat recykláty a kolik bych jich mohly například obsahovat primární plastové výrobky, aby ubývalo odpadů. Setkání má mít konkrétní výstupy, které Hladík se svými kolegy přestaví po jednání.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů