Čtvrtek, 23. května 2024

Stráň u Hrabří poblíž Vysokého Chlumce je nově zvláště chráněným územím

Stráň u Hrabří poblíž Vysokého Chlumce je nově zvláště chráněným územím

Středočeský kraj bude mít nové zvláště chráněné území v kategorii přírodní památka. Stráň u Hrabří se nachází na Sedlčansku a vyskytuje se zde silně ohrožený druh vstavače kukačky. Za poslední tři roky zde kvetlo mezi 500 až 1000 jedinci tohoto druhu. Nařízení kraje o zřízení přírodní památky dnes projednali radní.

,,Vstavač kukačka, který na této louce poblíž obce Hrabří kvete, dnes patří mezi silně ohrožené druhy, které je zapotřebí maximálně chránit. Konkrétně tato lokalita patří k těm, kde se druhu ve středních Čechách daří nejlépe a má tak celorepublikový význam ," uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Přírodní památka Stráň u Hrabří se nachází v okrese Příbram katastrálním území Hrabří na pozemku o výměře 0,47 ha. Jedná se o úzkou louku, kterou ze severu lemuje komunikace. Předmětem ochrany přírodní památky je populace silně ohroženého druhu vstavače kukačky (Anacamptis morio) a jeho biotop.

http://kr-stredocesky.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů