Pátek, 24. května 2024

V Libni vzniká nové reuse a komunitní centrum

V Libni vzniká nové reuse a komunitní centrum

Ve středu 17.4. proběhne slavnostní otevření nového Libeňského reuse a komunitního centra LIBRE. Praha 8 jej realizuje ve spolupráci s neziskovou organizací Zerowasters, která se dlouhodobě zabývá osvětou v předcházení vzniku odpadu. Reuse centrum bude sloužit nejen pro občany Prahy 8, ale i pro širokou veřejnost z celé Prahy. Kromě příjmu a prodeje věcí, bude nabízet environmentální vzdělávání, upcyklační workshopy, ale i reuse dětský koutek pro rodiče s dětmi.

Libeňské reuse a komunitní centrum je unikátním a pilotním projektem, který staví na třech pilířích udržitelného rozvoje. Zohledňuje environmentální, sociální a ekonomické hledisko. Se záměrem přišla nezisková organizace Zerowasters na základě výzvy Prahy 8 a Federace nábytkových bank a reuse center. Vznik centra podpoří i Hlavní město Praha.
Reuse centrum
V rámci environmentálního a ekonomického hlediska přináší prostor možnost dát věcem, které by jinak skončily na skládce, druhou šanci. Reuse centrum je prostředkem, jak ukázat znovupoužívání jako nejúčinnější možnost předcházení vzniku odpadu. Ekonomické fungování centra je založeno na možnosti přinést a zdarma odložit věci, které jsou v dobrém stavu, ale jejich majitelé už je nevyužijí. Jedná se především o menší kusy nábytku, (židle, stoly, komody), vybavení domácnosti, hračky a sportovní náčiní, knihy, gramodesky, dekorace a výběrově textil. Kvůli omezení velikosti prostoru bude možnost přinesení nábytku nutno předem ověřit. Přinesené věci budou následně prodávány za menší částky, tak, aby se pokryl provoz centra.
Komunitní prostor
Prostor původního Libeňského světa se nachází v Pivovarnickéské ulici v zástavbě činžovních domů a jde o poslední původní zachovalý společenský a kulturní sál v Praze Libni. Z této premisy vyšlo i uvažování nad využitím prostoru. Místo by mělo zůstat místem naplněným životem - komunitním prostorem, který mohou místní i nově příchozí využít ke spočinutí. Prostor nabídne čítárnu pro děti i dospělé, pro maminky s dětmi, hrací koutek a posezení. Máme ambici provozovat i coworking.
Protože fungování reuse centra je především inspirací, jak nevytvářet odpad součástí nabídky budou workshopy na téma upcyklace s tématem dávat věcem nový život.
"Provozovat reuse centrum, bylo naším dlouhodobým snem. Proto, jsme byli nadšení, když nás oslovila Praha 8 spolu s Federací nábytkových bank a reuse center, zda bychom nechtěli provozovat reuse centrum v prostoru, kterým Praha 8 disponuje. Naše dlouhodobé snahy totiž vždy směřovaly, k předcházení vzniku odpadu a obecně k environmentálnímu vzdělávání. Když tyto snahy doplníme o reálný příklad, jak je možné dávat věcem druhou šanci, je to nejlepší spojení, které jsme si kdy mohli představit. Jsme rádi, že na realizaci reuse centra přispěje i Hlavní město Praha, které tyto aktivity vítá a podporuje," říká Veronika Nováčková, ředitelka neziskové organizace Zerowasters.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů