Sobota, 15. června 2024

Kroměříž ušetří peníze za likvidaci odevzdaných použitých pneumatik

Kroměříž ušetří peníze za likvidaci odevzdaných použitých pneumatik

Kroměříž uzavřela smlouvu se společností GREEN Logistics CZ na zřízení veřejného místa zpětného odběru pneumatik. Lidé jej najdou ve sběrném dvoře na sídlišti Zachar, kam jsou zvyklí staré pneumatiky vozit. Město díky dohodě ušetří odhadem 300.000 korun ročně, uvedl v dnešní radniční tiskové zprávě místostarosta Karel Holík. Kroměřížská radnice připravuje i další opatření, kterými chce snížit náklady na odpady.

Loni obyvatelé Kroměříže ve sběrném dvoře odevzdali 39,4 tuny použitých pneumatik. Dosud je od nich vybírala firma Biopas, která sběrný dvůr provozuje. "Jejich likvidaci společnost ale poté účtovala městu, což se samozřejmě projevovalo v nákladech Kroměříže na odpadové hospodářství," uvedl Holík.

Dohoda o zřízení místa zpětného odběru pneumatik je podle zástupců radnice jedním z kroků, k nimž město přistoupilo s cílem utrácet méně peněz za odpady. "Od letošního roku má například uzavřenou smlouvu, na základě které obdrží příspěvek na úklid odpadu z tabákových výrobků na veřejných prostranstvích. Odhadem půjde o částku mezi 200.000 až 300.000 korun," uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek. Dalších asi 450.000 korun radnice ušetří díky tomu, že sníží frekvenci svozu komunálního odpadu.

Odpadové hospodářství tvoří podstatnou položku na výdajové stránce rozpočtu města. "Radnice na něj loni doplácela asi 33 milionů Kč. Největším nákladem je skládkování, které letos přijde na 1250 korun za jednu tunu. Město proto nadále apeluje na občany, aby tříděním snižovali množství komunálního odpadu v popelnicích, a to i s ohledem na to, že v roce 2030 bude skládkování definitivně ukončeno," doplnil mluvčí.

Kroměřížská radnice podle místostarosty Holíka chystá další opatření, která povedou k efektivnějším fungování systému nakládání s odpady. Radní uložili odboru služeb, aby připravil návrh na zpoplatnění stavebního odpadu, na vybudování dalšího sběrného dvora, na zapojení podnikatelů do systému odpadového hospodářství nebo na zrušení odděleného sběru skla.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů