Pondělí, 17. června 2024

Ve středních Čechách třídili loni nejlépe obyvatelé Bukovan, Teplýšovic, Tuchoměřic a Chýně

Ve středních Čechách třídili loni nejlépe obyvatelé Bukovan, Teplýšovic, Tuchoměřic a Chýně

Každý obyvatel Středočeského kraje vytřídil loni v průměru 63,8 kilogramu papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. Nadprůměrně se v kraji třídí hlavně papír, plasty a sklo. Jak si vedly jednotlivé středočeské obce, zjišťoval 19. ročník krajské soutěže obcí My třídíme nejlépe.

Jako vždy soutěžily všechny středočeské obce zapojené do systému EKO-KOM. Tentokrát jich bylo 1139. Aby byly podmínky pro všechny obce spravedlivé, byly rozděleny podle počtu obyvatel do čtyř velikostních kategorií a byly hodnoceny na základě dat ze čtvrtletních výkazů, které obce pravidelně poskytují Systému EKO-KOM.

,,Děkuji všem obyvatelům Středočeského kraje za to, že třídí odpad a uvědomují si důležitost takového chování. Současně blahopřeji obcím, u kterých se snaha o zlepšování a optimalizaci systému sběru tříděných složek komunálních odpadů projevila v umístění mezi nejlepšími," uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Hlavním kritériem v soutěži je množství vytříděného plastu, papíru, skla a kovů v kilogramech připadající na jednoho obyvatele. Plusové body pak soutěžící získávají za sběr nápojového kartonu, za sběr papíru ostatními způsoby sběru a každá obec, která sníží svojí roční produkci směsného komunálního odpadu pod 200 kg na obyvatele získává 20 bonusových bodů.

Slavnostní vyhlášení nejlepších obcí proběhlo 17. května 2024 v prostorách nově otevřené restaurace Karlínská Holka v pražském Karlíně. Ocenění převzali od zástupců Středočeského kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. O kulturní vložku slavnostní akce se postarala talentovaná zpěvačka, herečka a muzikálová tanečnice Anna Marie Höppnerová.
AOS EKO-KOM připravil tentokrát pro oceněné obce pamětní kovovou medaili. A od Středočeského kraje obdržela nejlepší obce dle umístění šek na 60 000, 40 000 a 20 000 Kč.

V kategorii nejmenších obcí, do 299 obyvatel, zvítězila obec Bukovany. Vystřídala tak na zlaté příčce Samopše, které v loňském roce vstoupily do síně slávy. Stříbro patří tentokrát obci Okřínek a třetí jsou Medonosy.

V kategorii 300 až 999 obyvatel se protřídila ke zlatu obec Teplýšovice. Na druhém místě ji doplnila obec Klučenice a třetí Sýkořice.

V kategorii 1 000 až 2 999 obyvatel patří první místo obci Tuchoměřice. Vystřídala tak Sulice, které loni vstoupily do síně slávy. Stříbro získala obec Bradlec a bronz Světice.

V kategorii největších obcí, nad 3 000 obyvatel, obhájila vítězství z předešlého ročníku obec Chýně. Druhá byla Kamenice a třetí Týnec nad Sázavou.

Jak již bylo zmíněno, do síně slávy vstoupily loni obce Samopše, Sulice, Třebsko a Lety. Z aktuálního ročníku je doplní Bukovany, Teplýšovice, Klučenice, Sýkořice, Chýně a Kamenice. Pro následující dva roky jim bude patřit čestný titul Třídič Středočeského kraje.

Výsledky 19. ročníku soutěže MY TŘÍDÍME NEJLÉPE 2023

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů