Pondělí, 22. července 2024

Kde třídí v libereckém kraji nejlépe odpad? Ve Vítkovicích, Harrachově a Jilemnici

Kde třídí v libereckém kraji nejlépe odpad? Ve Vítkovicích, Harrachově a Jilemnici

Soutěž je určená obcím v Libereckém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé, Liberecký kraj a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení množství vytříděných odpadů z domácností.

Devatenáctý ročník se konal pod záštitou člena rady Libereckého kraje Václava Židka z resortu životního prostředí a zemědělství. V rámci vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice se konalo i vyhlášení výsledků soutěží kolektivních systémů ASEKOL a.s. (soutěž ve sběru drobného elektra) a ELEKTROWIN a.s. (soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení).

V roce 2023 vytřídil každý obyvatel Libereckého kraje v průměru 20,1 kilogramu vytříděného papíru, 14,4 kilogramu plastů, 14,6 kilogramu skla, 24,7 kilogramu kovů a půl kilogramu nápojových kartonů. ,,To je tedy bezmála 75 kilogramů odpadu na osobu, které obyvatelé kraje vytřídili v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů a ve sběrných dvorech. Tento výsledek řadí Liberecký kraj na 4. příčku v pomyslném pořadí krajů," sdělila Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM, a.s.

Aktuálně mají v Libereckém kraji obyvatelé k dispozici bezmála 14 tisíc barevných nádob na tříděný odpad umístěných na veřejně přístupných místech. Jedno průměrné, veřejně přístupné, kontejnerové hnízdo v kraji slouží v současnosti pro 118 obyvatel. Přitom ještě před čtyřmi lety to bylo 132 obyvatel, kteří se o průměrné sběrné hnízdo dělili. Navíc je v Libereckém kraji ještě dalších 25 tisíc menších nádob, do kterých mohou lidé třídit odpady přímo u svých domů.

,,Těší mě, jak dobře se vám a vašim občanům daří třídit odpady. My se vám stále budeme snažit v tomto pomáhat, mimo jiné prostřednictvím krajských dotačních titulů. A jsme připraveni Vám pomáhat dále, nejen finančně. Můžete se obracet na kolegy z krajského úřadu s vašimi záměry a odpadovými strategiemi. A také zástupci kolektivních systémů, kteří jsou zároveň spoluorganizátory dnešního ceremoniálu, vám rádi pomohou ještě více zkvalitnit vaše systémy odpadového hospodářství," sdělil na úvod radní Václav Židek

Do soutěže jsou zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o spolupráci při zajištění zpětného odběru a zařazení místa zpětného odběru do obecního systému odpadového hospodářství se společností EKO-KOM, a.s. - aktuálně je to 215 měst a obcí. Každý ročník je automaticky zahájen prvním dnem kalendářního roku a probíhá po celých 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce již čtvrtým rokem ve třech kategoriích rozdělených podle počtu obyvatel. ,,Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněn byl navíc i poměr tříděného odpadu vůči směsnému komunálnímu odpadu nebo sběr kovových odpadů," nastínil způsob hodnocení Tomáš Bukáček, regionální manažer EKO-KOM, a.s.

Finanční odměnu od kraje získávají první tři v každé kategorii. ,,Všichni finalisté obdrží originální skleněné plastiky, které vzešly z návrhu Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Tyto poháry věnoval do soutěže Liberecký kraj," připomněl radní Václav Židek.

První kategorií jsou obce do 500 obyvatel (celkem 5 finalistů), druhou kategorií jsou obce od 501 do 2 000 obyvatel (celkem 5 finalistů) a třetí kategorií jsou obce nad 2 000 obyvatel (celkem 5 finalistů). Zvláštní kategorií je pak ocenění za přínosný počin na poli odpadového hospodářství, za který je oceněna vždy jedna obec z každého okresu.

Soutěž má od loňského roku nové pravidlo, které se zajisté dotklo i letošních výherců. Obec, jež se v dané kategorii umístila v posledních dvou hodnocených ročnících (za rok 2022 a 2023) na 1. až 3. místě, je zařazena do Síně vítězů a obdrží čestný titul Příkladné město/obec v třídění odpadů. Tato obec pak nebude v následujících dvou ročnících zařazena do hodnocení soutěže.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ZLATÁ POPELNICE 2023

OBCE DO 500 OBYVATEL

1. místo Obec Vítkovice 30 000,- Kč

2. místo Obec Tuhaň 20 000,- Kč

3. místo Obec Krompach 10 000,- Kč

4. místo Obec Troskovice věcná odměna

5. místo Obec Paseky nad Jizerou věcná odměna

OBCE OD 501 DO 2 000 OBYVATEL

1. místo Město Harrachov 30 000,- Kč

2. místo Město Dubá 20 000,- Kč

3. místo Obec Horní Branná 10 000,- Kč

4. místo Obec Josefův Důl věcná odměna

5. místo Obec Malá Skála věcná odměna

OBCE NAD 2 000 OBYVATEL

1. místo Město Jilemnice 30 000,- Kč

2. místo Město Turnov 20 000,- Kč

3. místo Město Lomnice nad Popelkou 10 000,- Kč

4. místo Město Hodkovice nad Mohelkou věcná odměna

5. místo Město Semily věcná odměna

PŘÍNOSNÝ POČIN NA POLI ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ

Okres Česká Lípa Obec Bezděz 10 000,- Kč

Okres Jablonec nad Nisou Obec Líšný 10 000,-Kč

Okres Liberec Obec Krásný Les 10 000,-Kč

Okres Semily Obec Peřimov 10 000,- Kč

UVEDENÍ DO SÍNĚ VÍTĚZŮ

Obec Vítkovice

Město Harrachov

Město Turnov

ASEKOL a ELEKTROWIN

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice své ceny udělují již tradičně také kolektivní systémy ASEKOL a.s. a ELEKTROWIN a.s.

Kolektivní systém ASEKOL a.s. v soutěži ve sběru drobného elektra ocenil své vítěze ve třech kategoriích. V kategori Obec do 10 tisíc obyvatel bralo prvenství město Semily, v kategorii Obec nad 10 tisíc obyvatel uspělo město Turnov. Ocenění skokan roku získalo město Rovensko pod Troskami.

V soutěži ve zpětném odběru elektrozařízení, kterou vyhlašuje kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., byly hodnoceny obce s nejvyšším meziročním procentuálním navýšením výtěžnosti zpětně odebraných odpadních elektrozařízení v kategoriích obec do 4 000 obyvatel a obec s více než 4 000 obyvateli. V obcích do 4 000 obyvatel bylo nejlepší město Jablonné v Podještědí, v obcích nad 4 000 obyvatel zvítězilo město Frýdlant.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ASEKOL a.s.

KATEGORIE OBEC DO 10 TISÍC OBYVATEL Město Semily 10 000,- Kč

KATEGORIE OBEC NAD 10 TISÍC OBYVATEL Město Turnov 20 000,- Kč

KATEGORIE SKOKAN ROKU Město Rovensko pod Troskami 7.000,- Kč

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ELEKTROWIN a.s.

KATEGORIE DO 4 000 OBYVATEL Město Jablonné v Podještědí 10 000 Kč

KATEGORIE NAD 4 000 OBYVATEL Město Frýdlant 10 000 Kč

http://www.kraj-lbc.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů