Pondělí, 22. července 2024

V hradeckém kraji třídí odpady nejlépe v Hronově, Vernéřovicích a Zlaté Olešnici

V hradeckém kraji třídí odpady nejlépe v Hronově, Vernéřovicích a Zlaté Olešnici

Odpady v Královéhradeckém kraji loni nejlépe třídili lidé v Hronově a ve Vernéřovicích na Náchodsku a ve Zlaté Olešnici na Trutnovsku. Města a obce zvítězily v jednotlivých kategoriích 18. ročníku soutěže Čistá obec. Soutěže se v kraji účastní přes 400 obcí a měst, které jsou zapojeny v systému zpětného sběru obalů Eko-kom. Kritériem hodnocení je množství vytříděného odpadu v přepočtu na obyvatele a rok. ČTK o tom dnes informovali organizátoři soutěže, která se koná za podpory kraje.

Hronov zvítězil v kategorii měst nad 2000 obyvatel. Nový systém nakládání odpady Hronovští zavedli před šesti lety. "Nebyl v tom žádný systém, teď je to jasně dané, svoz jednou za čtrnáct dnů, navíc lidé dostali zdarma jednu popelnici od města na svoz plastů, všechny nádoby máme očipované. Zlepšil se i přístup sběrného dvora," uvedl starosta Petr Koleta (ANO). Další místa za Hronovem obsadily Vrchlabí a Hostinné na Trutnovsku.

V kategorii sídel od 300 do 2000 obyvatel se za Vernéřovicemi umístily Třebihošť z okresu Trutnov a Jílovice na Hradecku. V kategorii obcí do 300 obyvatel za Zlatou Olešnicí skončily Sedloňov na Rychnovsku a Osičky na Hradecku.

Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklaci obalů. Jeho služby využívají firmy dodávající na český trh balené zboží. Ke konci roku 2023 bylo do systému Eko-kom zapojeno 6185 českých obcí a měst, možnost třídit má tak ve svých městech 99 procent obyvatel. Obce za třídění dostávají peníze.

V ČR podle údajů Eko-komu každý občan loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadu, v porovnání s předchozím rokem o 2,5 kilogramu méně. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití. Z dat firmy vyplývá, že pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel.

Firmy loni uvedly na tuzemský trh méně baleného zboží, což znamenalo i méně obalů. Mnohé produkty byly navíc ve znovu použitelných obalech. To se spolu s dalšími faktory podle firmy projevilo na množství vzniklého odpadu, které se meziročně snížilo o čtyři procenta na 1,261 milionu tun.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů