Pondělí, 24. června 2024

Zástěna dokazuje, že třídit má smysl

Zástěna dokazuje, že třídit má smysl

V Krnově před prodejnou v křižovatce ulic Čsl. armády a Chářovské byla instalována zástěna na kontejnery pro sběr tříděného odpadu. Zhotovena je z materiálu, který je vyroben z textilu a fólií odevzdaných k recyklaci. Občané tak mají hmatatelný důkaz, že netřídí zbytečně.

,,Materiál desek má značku Retextil a jedná se o produkt, který z pětadevadesáti procent vzniká z recyklovaných materiálů. Na jeho výrobu se využívá také zbytkový textil z Krnova. Dodala nám ho totiž společnost Dimatex, která má ve městě rozmístěných šestnáct kontejnerů pro sběr nepotřebného textilu," uvádí Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb. Retextil je náhradou dřeva. Jeho hlavními výhodami jsou pevnost, pružnost, odolnost proti povětrnostním vlivům, nenasákavost a nízká roztažnost, je bezúdržbový a snadno opracovatelný.

Jde o první zástěnu na kontejnery z Retextilu instalovanou v Krnově. Má rozměr je 5,1 krát 2,3 krát 1,6 metru a disponuje dvoukřídlou brankou. Město za ni zaplatilo 124 tisíc korun. ,,Vzhledem k pozitivnímu přijetí občany plánujeme, že podobná stání umístíme i na dalších místech ve městě. Zástěna ze stejného materiálu by měla obklopit kontejnery v blízkosti kruhového objezdu v Jesenické ulici s napojením na náměstí Hrdinů, kde bude v letošním roce probíhat celková úprava veřejného prostranství," dodává Pavla Hájková.

Kromě firmy Dimatex má v Krnově rozmístěné kontejnery pro sběr textilu také Armáda spásy a Diakonie Broumov. V roce 2023 Krnované vytřídili 53 tun textilu, což představuje zhruba dva kilogramy textilu na jednoho obyvatele.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů