Pondělí, 22. července 2024

Ze středočeských Brd se putovní Křišťálová popelnice stěhuje do Havlíčkova Brodu

Ze středočeských Brd se putovní Křišťálová popelnice stěhuje do Havlíčkova Brodu

V České republice pravidelně třídí odpady celé 3/4 obyvatel. V roce 2023 vytřídil každý obyvatel ČR prostřednictvím systému obcí i výkupen v průměru 75,6 kilogramu papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. Nejlépe, vysoko nad celorepublikovým průměrem, třídili lidé v Olomouckém kraji, na Vysočině a v Karlovarském kraji. Jak jsou na tom ale jednotlivá města a obce ČR? Na to odpovídá i tentokrát celorepubliková soutěž obcí ČR v třídění odpadů ,,O křišťálovou popelnici 2023". Ty nejlepší obce ocenili zástupci Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která je vyhlašovatelem soutěže, na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci probíhající konference ODPADY A OBCE 2024.

Soutěž je tradičně určena všem obcím ČR zapojeným v systému EKO-KOM, které úspěšně absolvovaly krajské soutěže obcí. To znamená, že do tohoto celorepublikového klání, postupují ty nejlepší obce z každého kraje. Do užšího výběru 20. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici tak postoupilo 66 nejlepších měst a obcí - zástupci byli z každého kraje a seznam doplnilo hlavní město Praha. Jako v minulých letech se i tentokrát soutěžilo ve třech velikostních kategoriích - do 500 obyvatel, od 501 do 5 000 obyvatel a v kategorii nad 5 000 obyvatel. Tři nejlepší z každé kategorie byli oceněni na slavnostním večerním ceremoniálu v Hradci Králové.

Tentokrát se bude nejvíce slavit na Vysočině, která má vítěze hned ve dvou kategoriích. V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel uspěla obec z Vysočiny Salačova Lhota. Ve střední kategorie, tedy mezi obcemi mezi 501 až 5 000 obyvateli, vystoupaly nejvýš Opatovice nad Labem, zástupce Pardubického kraje. A mezi městy nad 5 000 obyvatel se protřídil na zlatou příčku Havlíčkův Brod. Zástupci vítězných obcí převzali křišťálové popelničky a diplomy. Na Vysočinu, konkrétně do Havlíčkova Brodu, putoval i titul absolutního vítěze a na rok se tam tedy zabydlí velká Křišťálová popelnice.
Co je hodnoceno?
Každý kraj měl několik želízek v ohni. Do celostátního užšího výběru totiž postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, další zástupce z každého kraje nominovali příslušní regionální manažeři EKO-KOMu. V užším výběru pak o těch nejlepších rozhodovala celá řada kritérií a přihlíželo se také na celkové podmínky pro nakládání s odpady v obci. Hodnocení probíhalo na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného výkaznictví. Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Důležitý je také poměr tříděného odpadu a produkce komunálního odpadu či hustota sběrné sítě. Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu, a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.
Samotná Křišťálová popelnice v minulosti již byla v Uherském Hradišti, Chocni, Vimperku, Berouně či v Litomyšli. Celý minulý rok strávila ve středočeském Mníšku pod Brdy. Vůbec první zastávkou putovní trofeje byl již v roce 2003 Třinec. Od té doby se konala anketa pravidelně, a to včetně covidových let, kdy proběhlo její předání v komornějším prostředí, které tehdejší situace umožňovala. O tom, kolik míst už tato ,,blyštivá dáma" navštívila, vypovídá i skutečnost, že vyrytá jména vítězů jednotlivých ročníků už začínají plnit její třetí stranu.

Výsledky soutěže O křišťálovou popelnici 2023
Absolutní vítěz: Havlíčkův Brod
kategorie Obce do 500 obyvatel:
1. Salačova Lhota
2. Zlatá Olešnice
3. Heřmanice u Oder
kategorie Obce 501 -5 000 obyvatel:
1. Opatovice nad Labem
2. Dubá
3. Velká Bystřice
kategorie Obce nad 5 001 obyvatel:
1. Havlíčkův Brod
2. Hořice
3. Uherský Brod
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů