Mezi další nesporné výhody tohoto materiálu patří výrazné snížení spotřeby zdrojů na její výrobu. Jako materiál je navíc vlnitá lepenka plně biologicky odbouratelná, protože její hlavní složkou je papír. Vlákna jsou velmi snadno a rychle přeměněna zpět v biomasu.
Podle Ministerstva životního prostředí má nejvyšší prioritu v rámci využití obalových materiálů prevence nadbytečných obalů, a v dalším kroku snadná recyklace. ,,Výrobci by měli již při návrhu obalu přemýšlet, jak bude na konci životnosti možné obal bez problémů zrecyklovat. Sami výrobci někdy vytvářejí překážky pro recyklaci. Podporou pro směřování k vyšší recyklovatelnosti by měla být tzv. ekomodulace, která byla zavedena do legislativy v roce 2020 a která by měla zohledňovat v rámci výše příspěvku výrobce právě recyklovatelnost obalů," vysvětluje Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí.
Za rok 2022 v Česku vzniklo přes 1,4 milionů tun obalových odpadů, popisuje Krejčí: ,,Z dat vyplývá, že množství obalových odpadů narůstá, což je negativní trend. Mezi lety 2021 a 2022 sice došlo k mírnému poklesu množství těchto odpadů, ale nejedná se zřejmě o zásadní zlom. Nejvíce se produkuje papírových obalových odpadů (přes 600 000 tun za rok 2022), následují plasty, sklo a dřevo. U papírových obalových odpadů se dosahuje nejvyšší úroveň recyklace téměř 90 %, dobře si vedeme rovněž ve skleněných obalech nebo ocelových obalech. Přidat musíme například v recyklaci hliníkových obalů."
TIP: Kam vracet zásilkové krabice, aby dostaly šanci na druhý život, poradí aplikace KAMsNIM.cz, která eviduje přes 200 takových míst po celé ČR.
Obalový průmysl čekají s novou legislativou změny
Do budoucna nás ale v sektoru obalů čekají větší změny, jak upozorňuje Krejčí. ,,Do konce roku očekáváme publikaci nového nařízení o obalech a obalových odpadech, které bude mít v budoucnu zásadní dopad na celou oblast obalů a obalových odpadů. Nařízení nahradí stávající směrnici o obalech a obalových odpadech a přinese celou řadu nových povinností, cílů a opatření. Jedná se například o nové cíle k opakovaně použitelným obalům, povinnou recyklovatelnost obalů, cíle pro povinný recyklovaný obsah v řadě druhů plastových obalů a další opatření." Obalový sektor bude muset na změny reagovat. ,,Bude nepochybně vzrůstat tlak, jednak na celkové omezování množství obalů, ale i na rozvoj inovativních recyklačních technologií, které by měly zajistit dostatečné množství druhotných surovin pro plnění povinných cílů," dodává Krejčí.
Obaly z vlnité lepenky jako trend a krok k udržitelnosti
V rámci obalových materiálů z vlnité lepenky je společnost THIMM výjimečná i svým konceptem Internet of Packs ,,Každá krabice má svůj životopis, načtením QR kódu, který je na ní otištěný, lze přesně zjistit, kdy a kde byla vyrobena, kudy poputuje a kde má svůj cíl. Díky tomu je možné monitorovat i to, že jsou naše obaly vyráběny v souladu s principy udržitelnosti v rámci celého procesu výroby," uzavírá Hejl.
Rostoucí trend výroby obalů z udržitelné vlnité lepenky dokazují i data z webu Svazu výrobců vlnitých lepenek. Každý rok je ve světě vyprodukováno kolem 61 miliard m? vlnité lepenky, což by stačilo k pokrytí plochy téměř celého Dánska. Její celosvětová spotřeba je kolem 270 miliard m? ročně. Evropa má na tomto čísle 22% podíl.
Celkem 88 % obalů z vlnité lepenky je vyrobeno z recyklovatelného materiálu a více než 40 % z celkové produkce je využito k balení potravinářských produktů. Celosvětový nárůst produkce je ročně kolem 4 % a závisí na růstu celé ekonomiky. Nejvíce roste spotřeba vlnité lepenky v Asii. V Evropě vzrostla od roku 2010 o 31,3 %.
Krabice, ale i stíhačka nebo foodtruck
Z vlnité lepenky však ve společnosti THIMM nevyrábí pouze krabice či displeje pro produkty, ale také různé skládačky pro děti, cosplay zbroj na Comic-Con, stíhačku, napodobeninu food trucku nebo celý samostatný stánek na veletrh. Jedná se tak nejen o velice udržitelný, ale také tvárný materiál při jehož zpracování je možné využít veškerou kreativitu. Heslo THIMMu koneckonců zní: ,,Z vlnité lepenky cokoliv.