Středa, 11. prosince 2024

Vysokoškolské stávky za klima tento týden budou v Praze, Brně a Olomouci

Vysokoškolské stávky za klima tento týden budou v Praze, Brně a Olomouci

Začínají Vysokoškolské stávky za klima, které tento týden budou v Praze, Brně a Olomouci v podobě studentských protestů. Mimo jiné jsou jejich součástí přednášky a debaty. Letos studenti upozorňují na vysoké životní náklady a nedostupné bydlení, které jsou podle nich v kontrastu se zisky fosilních miliardářů. Zástupci iniciativy Univerzity za klima dnes program stávky představili novinářům.

Týdenní akce začíná dnes odpoledne přednáškami a diskusí v Olomouci na Univerzitě Palackého. V neděli 17. listopadu v Praze bude protestní pochod s názvem Konec oligarchie v Čechách, který bude následovat festival v ulici Magdaleny Rettigové. Od pondělí 18. listopadu do středy 20. listopadu bude v Brně stávka v podobě pásma tematických přednášek, diskusí, workshopů, které vyvrcholí pochodem centrem města.

Mezi témata přednášek patří například vztah klimatické krize a krize bydlení, energetická chudoba nebo přednáška Iniciativy nájemníků a nájemnic s názvem Máme právo bydlet!.

"Letos budeme více v ulicích než na fakultách. Budeme hlasitější než v předchozích letech, protože naše požadavky nebyly vyslyšeny. Vadí nám, že je v naší zemi důležitější měnit tuny uhlí v miliardy korun, než zajistit nám a našim dětem důstojný a zdraví život," uvedla mluvčí iniciativy Lucie Poláková.

Společenská realita je podle studentů vzdálená ideálům rovnosti a demokracie, které se 17. listopadu oslavují. "Univerzity za klima formou protestní akce apelují na veřejnost i mocné jedince, aby si uvědomili, že tyto ideály nejsou ve stávajícím systému důležité," řekl Matěj Dlab z iniciativy.

Hnutí Univerzity za klima chce změny, které všem bez rozdílu zajistí důstojný život, které ale planeta klimaticky unese. Studenti mají pocit, že hrstka miliardářů ovlivňuje politické směřování Česka ve svůj prospěch a na úkor zbytku obyvatelstva. Ve svém prohlášení studentstvo požaduje konec oligarchie, ve které podle nich pár podnikatelů bohatne na ničení životního prostředí.

Univerzity za klima je studentské hnutí, které vzniklo v roce 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Protestovat stávkou za klima budou studenti počtvrté, hnutí uspořádalo stávky v letech 2019, 2022 a 2023.

Jedním z nejdůležitějších pilířů hnutí je koncept klimatické spravedlnosti. Ne každý přispívá ke klimatické změně stejnou měrou a každého ovlivňuje jinak. Následky klimatické krize podle hnutí nejvíce pociťují právě ti, kteří k ní přispívají nejméně.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů