Středa, 31. května 2023

4. středa v říjnu - Den udržitelnosti

Den udržitelnosti dává světu příležitost seznámit se s tématem blíže a společně se naučit, co můžeme udělat pro podporu udržitelnosti. Proto každou poslední středu v říjnu, zasvětily školy, firmy a organizace den udržitelnému životu.

4. středa v říjnu - Den udržitelnosti

Patronem Dne udržitelnosti je společnost dm drogerie markt s.r.o. jednička na českém drogistickém trhu. Ve střední a jihovýchodní Evropě patří dm k největším drogistickým řetězcům. První prodejna mateřské společnosti dm Rakousko byla otevřena v roce 1976 v Linci. V České republice se první dm objevila roku 1993 v Českých Budějovicích. Dnes má dm Česká republika 246 prodejen po celé zemi a její centrála sídlí v Českých Budějovicích. Jednatelkami dm drogerie markt s.r.o. jsou paní Martina Horká a paní Markéta Kajabová.

Trvalá udržitelnost v dm

Akcenty trvalé udržitelnosti se prolínají rozhodováním a jednáním celé společnosti dm. Jedná se o nedílnou součást filozofie společnosti dm o příkladném působení ve svém okolí, kam nepochybně spadají i udržitelná témata. Naše zákazníky i spolupracovníky v otázkách trvalé udržitelnosti edukujeme a snažíme se jim ukázat, že změna v chování směrem k udržitelnějšímu způsobu životu je snazší, než se může zdát.

Pro zjednodušení orientace při nákupu, byly již v roce 2018 označeny v prodejnách dm zelenou cenovkou produkty, které jsou svým složením šetrné k přírodě a přispívají k trvalé udržitelnosti. Zákazníci tak mají možnost volby, zda si koupí konvenční nebo šetrnější produkt. Toto značení prošlo na začátku roku 2023 revizí a aktuálně je zelenou cenovkou označeno bezmála 2 000 produktů, které jsou držitelem alespoň jednoho z dvacítky níže uvedených certifikátů:


V roce 2019 byl zahájen pilotní provoz plnicích stanic na stáčenou ekodrogerii. Zákazníci mají možnost nákupu ekologických čisticích a pracích prostředků značky Tierra Verde do opakovaně použitelných plastových nádob o objemu 1 nebo 1,5 litru. Ty si zakoupí pouze při prvním nákupu a v našich prodejnách po vypotřebování obsahu znovu naplní. Seznam prodejen, ve kterých jsou plnicí stanice dostupné, je k dispozici na dm.cz.

Z oblasti trvalé udržitelnosti lze také zmínit závazek společnosti dm vůči přírodě v otázce snížení objemu plastového odpadu. Proto společnost dm v říjnu 2019 ukončila prodej jednorázových plastových a také nylonových tašek. Tento krok ročně ušetří přírodu před 63 tunami plastového odpadu. Místo nich zákazníkům nabízí několik variant opakovatelně použitelných pevných nákupních tašek z recyklátu a bavlněné tašky, které mohou v případě poškození či jiného opotřebení zákazníci kdykoliv vyměnit za nové. V prodejnách dm bylo také v této souvislosti ukončeno vydávání balonků. Děti se tak v době nákupu v dm mohou zabavit hracími prvky, jako jsou houpací koníci a hrací kostky. V neposlední řadě jsme dále v prodejnách dm disponujícími aquamaty postupně nahradili plastové kelímky na vodu za jejich šetrnější variantu z povoskovaného papíru.

Od března 2023 přestala dm zákazníkům posílat poštou magazín ACTIVE BEAUTY, který bude nově k dispozici ve stojanu při vchodu do prodejny. Společnost dm tím pokračuje v redukci dopadu své činnosti na životní prostředí. Do konce roku 2023 tak snížením nákladu magazínu a nezasílání poštou ušetří více než 186 tun papíru a téměř 3 tuny plastové fólie, do které musel být časopis zabalen, aby splňoval podmínky poštovního zákona pro adresnou distribuci.

Na trvalou udržitelnost dbá společnost dm i z hlediska svého fungování - centrála a distribuční centrum v Jihlavě využívá energii ze solárních panelů. Distribuční centrum v Jihlavě disponuje také kogenerační jednotkou, která v létě slouží jako náhradní zdroj energie a v zimě lze s její pomocí vytápět budovy centra. Vhodná řešení přispívající k trvalé udržitelnosti jsou hledána i pro samotný provoz prodejen. Tam, kde je to možné, využívají prodejny dm tzv. ,,zelenou energii".

Ocenění získala také přírodní zahrada obklopující centrálu dm v Českých Budějovicích. V roce 2016 získala společnost dm od občanského sdružení Přírodní zahrada,z.s., ocenění za ekologický počin. V České republice je dm první společností, která takové ocenění získala a která jej získala za projekt ,,Firemní zahrada společnosti dm drogerie markt v Českých Budějovicích". Realizátorem projektu je Jan Nussbauer. V roce 2019 získala přírodní zahrada ocenění v celoevropské soutěži ,,European Award for Ecological Gardening", ve které jsou oceňovány a hodnoceny projekty, které respektují principy přírodní zahrady. Společnost dm uspěla v kategorii Urban Gardening, která se zaměřuje na kreativní zahradničení ve městě a vyzdvihuje inovativní a zajímavé nápady přispívající k trvalé udržitelnosti. Přírodní zahrada obstála mezi 68 projekty přihlášenými z 10 zemí.

Cílem projektu přírodní zahrady bylo přinést do města více přírody. Vedle květin jsou součástí firemní zahrady tzv. hmyzí hotely nebo pítko pro ptáky. Za budovou centrály se nachází prostor zeleně s lavičkami, která má sloužit jako koutek pro společné posezení a relax. Součástí koutku jsou také moderní kompostéry pro zužitkování kuchyňského a zahradnického biologického odpadu (kávová sedlina, čajové sáčky, slupky od ovoce a zeleniny). Kompostéry zajišťují ideální přívod vzduchu, zabraňují přístupu hlodavců a nezapáchají. Spolupracovníci centrály mají možnost recyklovat kuchyňský odpad díky speciálním košům na tento odpad, které jsou součástí kuchyněk. Pro potřebu pravidelného doplňování vody do vodního zřídla a na zálivku venkovní (případně i vnitřní) mobilní zeleně je možné jímat dešťovou vodu z přístřešků na kola a motocykly.

V duchu trvalé udržitelnosti se nesly také oslavy 30 let působení společnosti dm na českém trhu. Při té příležitosti společnost podpořila 30 zelených projektů částkou 7 milionů korun. Dodatečně k nim společnost dm k přidala také projekt v jižních Čechách. Na revitalizaci rybníka a úpravu kruhového objezdu přispěla částkou 5 milionů korun. Celková finanční podpora tak vzrostla na výsledných 12 milionů korun a počet podpořených projektů na 31. Seznam podpořených projektů je k dispozici na platformě Společně.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů