Středa, 11. prosince 2024

Na COP29 je mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen

Na COP29 je mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen

Ženy a dívky nesou hlavní tíhu klimatické krize a často navrhují řešení, přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen. Ačkoli se konference COP snaží být inkluzivním summitem, jednací stůl zůstává daleko od rozmanitosti.

Počet delegací na konferenci OSN o změně klimatu (UNFCCC) se stále zvyšuje, ale zastoupení žen stagnuje nebo dokonce klesá. Na COP28 v roce 2023 bylo mezi 133 světovými lídry jen 15 žen a pouze 34 % národních delegátů tvořily ženy, přičemž pouhá 2 % delegací měla genderově vyvážené složení.
Tato čísla zůstávají za poslední dekádu relativně neměnná, což zdůrazňuje přetrvávající problémy v dosažení genderové parity při klimatických jednáních. Přitom právě ženy a dívky v mnoha regionech pociťují následky změn klimatu nejvíce.
"Dopady klimatické krize na ženy a dívky vidíme každý den i na našich projektech v Etiopii. V jedné z vesnic, kde působíme, se například vzdálenost zdroje pitné vody prodloužila na 15 kilometrů, což znamená 5 hodin denně na cestě. Nošení vody tradičně zastávají dívky, tudíž nestihnou školní vyučování a tím dále klesá jejich možnost získat v tradiční patriarchální společnosti důstojnou pozici do budoucna. A zároveň s delší cestou stoupá i riziko sexualizovaného násilí," říká programová ředitelka CARE Česká republika Ludmila Kucer.
Podreprezentace žen mezi lídry na COP29 se odráží napříč všemi úrovněmi rozhodování o klimatu. Přitom důkazy jasně ukazují, že ženy posilují řešení a pohánějí adaptační iniciativy po celém světě, včetně inovativních zemědělských postupů nebo technik pro správu vody. Znalosti a perspektiva žen zvyšují odolnost komunit a měly by mít své místo - a hlas - u jednacího stolu.
,,Ženy, které se i díky různým rozvojovým projektům a vzdělávání dokázaly na změny klimatu lépe adaptovat, získají mnohdy ve svých komunitách silnější vliv. Dokáží tak lépe hájit nejen své zájmy, ale potřeby všech žen jak z hlediska dopadů sucha a jiných klimatických výkyvů, tak i dalších celospolečenských témat," vysvětluje Ludmila Kucer.
Rosa van Driel, poradkyně pro klimatickou spravedlnost, CARE Nizozemsko dodává: ,,Klimatickou krizi pohání politické a ekonomické politiky, o kterých rozhodují převážně vlády vedené muži. Když jsou názory žen ignorovány, přicházíme o spravedlivější a udržitelnější řešení. Důkazy ukazují, že genderově vyvážené rozhodování na všech úrovních vede k účinnějšímu řízení klimatu a pomáhá vyplňovat adaptační mezery a vyhnout se iniciativám, které způsobují více škody než užitku."
CARE Česká republika se tématu věnuje i v rámci kampaně Klimatická změna diskrimunuje. Více na www.klimatickazmenadiskriminuje.cz.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů