Středa, 11. prosince 2024

Na klimatické konferenci v Baku zatím žádný viditelný pokrok, píše AP

Na klimatické konferenci v Baku zatím žádný viditelný pokrok, píše AP

Státy, které se účastní konference OSN o změnách klimatu COP29 v ázerbájdžánské metropoli Baku, dnes zvýšily tlak samy na sebe tím, že vstoupily do posledního plánovaného dne bez viditelného pokroku ve svých hlavních cílech, napsala ráno agentura AP. Očekává se, že se konference v Baku protáhne do víkendu, včetně vyčerpávajících nočních jednání, poznamenala agentura DPA.

Jednání v Baku se točí hlavně kolem peněz, které by bohaté státy měly platit nejzranitelnějším rozvojovým zemím na pokrytí škod způsobených extrémním počasím, vyvolaném jejich emisemi ze spalování fosilních paliv, a na přizpůsobení se oteplování planety. Zatímco experti odhadují potřebnou částku na bilion dolarů ročně (asi 24 bilionů Kč) i více, návrhy textů po téměř dvou týdnech jednání rozhněvaly rozvojový svět tím, že v podstatě ponechaly finanční závazek prázdný, napsala AP.

S blížícím se závěrem konference stoupá také tlak na hostitelský Ázerbájdžán, zemi bohatou na ropu a plyn. Předsednictví konference ve čtvrtečním prohlášení zvolilo optimistický tón, když uvedlo, že se začínají rýsovat obrysy finančního balíčku, a na dnešek přislíbilo nové návrhy textů, na které čekají vyjednávači, pozorovatelé a zástupci nevládní organizací.

Mnozí však podle AP dávají najevo zklamání a frustraci z dosavadních rozhovorů. "Je to v poslední době nejhorší COP," míní Mohamed Adow z analytického střediska Power Shift Africa. Z vývoje konference usoudil, že rozvojové země se ocitly v postavení "rukojmích", nucených akceptovat dohodu, která nijak nepomůže dostat svět na bezpečnou cestu.

"Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda," řekl podle AP Harjeet Singh ze skupiny prosazující nešíření fosilních paliv, Fossil Fuel Non Proliferation Treaty. Za klíčovou překážku označil neochotu bohatých zemí říci, kolik jsou ochotny zaplatit za to, aby chudé země mohly přejít od fosilních paliv k čisté energii a mohly se přizpůsobit suchu, bouřím a extrémním vedrům. "Věci se naprosto zasekly. Vyjednání vedou vyspělé státy ve zlém úmyslu," prohlásil.

Účastníci jednání se cítí silně frustrováni, upozornil Bryton Codd z vyjednávacího týmu Belize.

"Rok co rok tančíme tyto tanečky a hrajeme stejnou hru. Nikdo sem nepřichází z nadšení, ale protože nemáme na výběr. Nemůžeme dopustit, aby tento proces selhal," řekl tonžský klimatický aktivista Joseph Sikulu z ekologické skupiny 350.org.

Předseda letošní klimatické konference, ázerbájdžánský ministr pro ekologii a přírodní zdroje Muchtar Babajev ve čtvrtek slíbil, že "najde cestu vpřed" k dohodě.

To, že dosud chybějí transparentní závazky, "vypadá jako facka do tváře těch nejzranitelnějších" a "naprostá neúcta", prohlásil Juan Carlos Monterrey Gómez z Panamy. "Vyspělé země si musí přestat zahrávat s našimi životy a položit na stůl seriózní finanční návrh," dodal.

Na konferenci se také jedná o závazcích ohledně omezení spotřeby fosilních paliv a o adaptaci na klimatické změny. Ale vidět je jen malý pokrok, dodala AP.

Americký zmocněnec pro klima John Podesta řekl, že je překvapen, že "neexistuje nic, co by posunulo výsledky, na kterých jsme se dohodli loni v Dubaji".

Ale USA, historicky největší producent skleníkových plynů na světě, sehrály v jednáních jen malou roli, protože se připravují na příchod Donalda Trumpa do Bílého domu. O několik dní dříve se 20 největších ekonomik světa sešlo v Brazílii, aniž by zmínilo výzvu k odchodu od fosilních paliv, podotkla AP a dodala, že podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese bez zřeknutí se fosilních paliv neuspějí žádné snahy omezit globální oteplování.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů