Pátek, 25. dubna 2025

Při senosečích nejúčinněji chrání mláďata drony, ale mají své limity. Testuje se ovšem nová metoda

Při senosečích nejúčinněji chrání mláďata drony, ale mají své limity. Testuje se ovšem nová metoda

Drony dnes nacházejí stále širší využití v myslivosti, ochraně přírody a zemědělství. Jak přesně probíhá vyhledávání mláďat ve vysoké trávě? Jaké výhody přinášejí nové technologie a co nového se chystá na poli ochrany zvěře? Povídali jsme si s Ing. Ondřejem Staňkem ze společnosti Dronetech, kde mj. organizují i školení na pilotování dronů, aby okruh pilotů rostl.

Na jakém principu funguje zapojování dronů do vyhledávání mláďat ve vysoké trávě?
Vyhledávání probíhá dvěma způsoby. Prvním je použití dronu vybaveného termovizí, který letí brzy ráno, než začne vycházet slunce a prohřívat se zem. V té době je zvíře, jako například srnče, díky své vyšší teplotě dobře viditelné. Takto je lze snadno najít a označit je do mapy. Ale to ještě neznamená, že je hotovo. K označeným zvířatům musí někdo dojít a umístit na ně bedýnku s praporkem, aby ho traktorista bezpečně objel, nebo mládě opatrně přemístit na okraj louky, kde si ho matka najde. Dron za pár hodin dokáže nalétat hodně, ale problémem je, že je nutné poslat mnoho lidí, aby místa označili, nebo zvířata odnášeli.
Druhá metoda je, že dron s běžnou kamerou letí před traktorem a hledá srnčata. Ta po nahlášení může traktorista objet. Dron musí letět relativně pomalu a těsně před traktorem, což je náročné, protože je třeba zapojit více pilotů na pokrytí menší plochy. I tak ale musíme být velmi pozorní a vědět, na co si máme dávat pozor.
Takže velkou výzvou je potřeba zapojit poměrně velké množství lidí, je to tak?
Ano, největší výzvou je právě potřeba označit zvířata. I když dron dokáže nalétat velkou plochu, bez lidí na místě to nefunguje. Drony nám sice pomohou najít mláďata, ale realita vyžaduje lidskou práci, což stále znamená výrazné logistické nároky. Navíc o termínu senoseče se dozvídáme často jen den předem. To znamená, že na přípravu a koordinaci je jen pár hodin. Dalším limitem je krátký čas, který piloti mají, protože po východu slunce teplota rychle roste a termovize ztrácí účinnost.
Kolik plochy může dron během senoseče zkontrolovat a jak efektivní je to oproti tradičním metodám?
Drony nám umožňují kontrolovat stovky hektarů, což je obrovská výhoda. Ale musíme brát v úvahu, že dron pouze sbírá data, která se pak musí zpracovat a vyhodnotit. Samotný dron mládě neochrání. To musí vždy člověk.
Předpokládám, že ve zdokonalování hledání srnčat vidíte velký prostor.
Ano, snažíme se na tom pracovat. Ani nám, ani mysliveckým sdružením není osud mláďat lhostejný. I přes rostoucí nasazení dronů se zdaleka nedaří zachránit tolik mláďat, kolik bychom si přáli. S mysliveckým spolkem proto vyvíjíme další, naprosto novou a unikátní metodu.
V čem spočívá?
Cílem je, aby se snížily nároky jak na čas, tak na lidskou sílu. Jde o neškodnou pachovou látku, která po aplikaci prostřednictvím dronů těsně před senosečí srny s mláďaty odradí od pobytu v konkrétním prostoru, který se bude sekat. Dává nám to oproti termovizím obrovské možnosti, protože lze takto ošetřovat louky celý den, tedy nejen za rozbřesku, než se povrch prohřeje, ale hlavně to vyžaduje jen zlomek lidské síly, protože není nutné mláďata dohledávat. Nadšení zatím brzdí jen to, že nejprve musíme účinnost velmi důkladně otestovat.
Využívá se u dronů nějaké inovativní technologie, jako je umělá inteligence pro detekci zvěře?
Ano, nový typ dronu dokáže automaticky detekovat teplotní abnormality. Vy nastavíte, že má hledat změny v teplotě, a dron je potom označí. To vše je postaveno na umělé inteligenci, která zefektivňuje detekci a minimalizuje lidskou chybu.
Kdo má o hledání mláďat největší zájem?
Z praktického hlediska určitě myslivci, ale i zájmové skupiny, ochránci zvířat a zemědělci - i pro běžnou populaci se tohle stalo společenským tématem. Donedávna byly jen dvě možnosti - zastavit zemědělskou činnost, což je nereálné, nebo se smířit s osudem. Vývoj technologií ale naštěstí výrazně pokročil. Co ještě před nedávnem vůbec nešlo, začíná být běžnou praxí. Přibývá i mysliveckých sdružení, která si dokáží zvěř monitorovat a chránit sama, protože moderní drony už pro ně nejsou nedostupné.
Mají myslivci zájem o koupi vlastních dronů pro ochranu mláďat?
Zájem mají, i když to není úplně plošné. Tento obor je stále na začátku, ale očekávám, že poptávka v příštích letech výrazně vzroste. Jakmile si lidé uvědomí všechny výhody, které drony přinášejí, bude to neocenitelný nástroj pro správce lesů, myslivce i zemědělce. Drony mají velký potenciál využití k ochraně zvěře, nebo naopak pomáhat při redukci např. divočáků. Ale s tím jsou spojené i etické otázky. Mají být drony využívány pro snazší lov? U přemnožených divočáků, při dohledávání střelené zvěře a ukončení jejího trápení atd. je to asi v pořádku, ale u vyhledávání trofejních kusů pro jednoduchý komerční lov už je to něco jiného. Dron jako takový je ovšem jen nástroj. Tak jako nůž - může být užitečný pomocník v kuchyni, ale i krutá zbraň.
Je nutné, aby piloti dronů při mysliveckých zásazích prošli speciálním školením?
Ano, piloti by měli splňovat všechny legislativní požadavky. My je připravujeme na vše, co potřebují pro bezpečný a efektivní let. Momentálně nabízíme kurzy s podporou z Úřadu práce, který proplatí 82 % ceny. Díky tomu jsou kurzy cenově velmi přijatelné a může je absolvovat naprosto každý, nejen evidovaní nezaměstnaní. Přestože nabízíme i kurz zaměřený na myslivost, úplným začátečníkům doporučuji začít kurzem na kompletní ovládání dronů.
Jaká je budoucnost využití dronů v myslivosti během příštích 5-10 let?
Rád bych viděl, jak myslivecké spolky budou vybaveny drony, které jim umožní nejen spočítat zvěř, ale také ji rozpoznat. Budeme schopni určovat, o jaký druh jde, zda se jedná o samici či samce a v jakém se nacházejí zdravotním stavu. Drony nám také pomohou při vyhledávání geneticky nevhodných kusů a zlepšování zdraví zvěře.
Jaké ekonomické přínosy přináší drony pro lesníky?
To je téma na samostatný rozhovor. V oblasti precizního zemědělství mají drony velký potenciál, například při detekci škůdců nebo nemocí v lese. S použitím správného softwaru dokážeme detekovat i kůrovce. Z ekonomického hlediska to zatím vyhodnocujeme, ale v příštích letech se očekává, že to přinese konkrétní čísla.
Vidíte potenciál pro využití dronů i v dalších oblastech ochrany přírody?
Určitě ano. Drony jsou ideální pro správce národních parků a chráněných oblastí. Pomáhají při hledání nepovolených osob, jako jsou pytláci, ale i při monitorování vzácných druhů i medvědů a vlků v blízkosti lidských sídel. Drony mohou sledovat i pohyb zvířat v těžko dostupných oblastech, jako jsou třeba kamzíci ve skalách. Možností je už teď velmi mnoho a technologických pokroků stále přidává.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů