CzechInvest uspořádal úspěšnou ESG Roadshow ve třech krajích
,,Udržitelnost a odpovědný přístup k podnikání se dnes stávají nezbytným prvkem úspěšné firemní strategie. Jsme rádi, že můžeme prostřednictvím podobných akcí přibližovat firmám, že ESG dává smysl nejen ekologicky, ale i ekonomicky a může být cestou k vyšší stabilitě a konkurenceschopnosti," sdělila Adéla Lánová, ředitelka regionální kanceláře CzechInvestu pro Kraj Vysočina a koordinátorka celé ESG Roadshow.
Série workshopů reagovala na rostoucí význam udržitelnosti v podnikatelském prostředí, kde se z původního trendu stává klíčový faktor pro konkurenceschopnost firem na trhu. Účastníci získali praktické informace o aktuálním legislativním rámci, včetně Omnibus a Clean Industrial Deal, o přístupu bankovního sektoru k ESG tématice a o konkrétních způsobech implementace udržitelných principů do firemní strategie.
,,Nejistá budoucnost ohledně ESG regulací, kterou přinesl tzv. Omnibus, rozdělila české firmy na dva tábory. První své aktivity brzdí, vyčkává nebo úplně zastavuje, v některých případech dokonce ani nezačaly. Velká část tuzemských firem, jak potvrdily i zajímavé diskuze nejen s manažery udržitelnosti, však v mnoha aktivitách pokračuje i nadále, protože vedle přetrvávajícího tlaku zákazníků, mateřských společností, velkých odběratelů a bank vnímá příležitosti a často i nutnost pro zachování konkurenceschopnosti. Těmito oblastmi jsou zejména příprava a řízení klimatických rizik, dekarbonizace převážně v energetice a hledání nových možností v cirkulární ekonomice. Firmy zároveň zdůrazňují, že vždy je klíčová celková ekonomika zavádění udržitelných řešení. Nové příležitosti v této oblasti přináší také zvyšující se státní podpora a dotační příležitosti týkající se fotovoltaik, větrných elektráren a vodíkových technologií nebo také bateriových úložišť a podobně," uvedl David Mejsnar, ředitel climate risk & strategy v Deloitte.
V každém regionu byl program doplněn o prezentaci místních partnerů a jejich aktivit. V Olomouci představilo své ENVI programy Inovační centrum Olomouckého kraje, které bylo zároveň partnerem akce právě v tomto kraji. V Jihlavě vystoupila platforma pro udržitelné inovace VyHUB. Workshopy byly navíc obohaceny o příklady dobré praxe od regionálních firem - v Olomouci prezentovala společnost ARDON, v Karlovarském kraji Mattoni 1873 a v Jihlavě Huhtamaki Česká republika.
,,Ve Změně k lepšímu nás těší zájem firem o inspiraci pro transformaci svého fungování a hlad po inovacích, které mohou firmám pomoci modernizovat své podnikání a své byznysové modely. Udržitelnost je pro naše členy otázkou dlouhodobého úspěšného rozvoje podnikání a vzájemné sdílení dobré i špatné praxe je pro ně klíčové," ocenil spolupráci s CzechInvest a dalšími partnery Jenda Perla, výkonný ředitel platformy Změna k lepšímu.
Během workshopů byly představeny také možnosti finanční podpory pro firmy v oblasti klimaticky neutrálních řešení a dopad ESG principů na firemní procesy, výrobu i dodavatelsko-odběratelské vztahy. Účastníci měli možnost své dotazy a poznatky prodiskutovat s odborníky i zástupci firem, které již ESG principy úspěšně implementovaly.
,,V rámci EcoTech Hubu a programu Technologická inkubace podporujeme vznik technologických řešení, která přispívají k řešení klimatické krize a přechodu k udržitelné ekonomice. Naší ambicí je nejen rozvíjet potenciál těchto inovací, ale také je propojovat s konkrétními potřebami trhu - ať už skrze spolupráci se zavedenými firmami, veřejnými institucemi nebo investory," uvedl Filip Krůta, ředitel EcoTech Hubu agentury CzechInvest.
Roadshow ukázala, že proaktivní přístup k firemní udržitelnosti je klíčem k lepší pozici na trhu, stabilitě a důvěryhodnějším partnerstvím.
Kontakt pro média:
media@czechinvest.gov.cz