Sobota, 3. května 2025

Jak IVF kliniky snižují dopad na životní prostředí

Jak IVF kliniky snižují dopad na životní prostředí

Moderní IVF kliniky dnes kromě neplodnosti řeší také svou ekologickou stopu. S rostoucím povědomím o klimatické krizi přichází odpovědnost za minimalizaci odpadů ze zdravotnictví a snižování uhlíkové stopy. Podívejme se, jak zodpovědné IVF kliniky přehodnocují své postupy a zavádějí inovativní řešení v oblasti ochrany životního prostředí, aniž by narušily kvalitu léčby.

Něco za něco
Zdravotnický sektor je bohužel významným zdrojem znečištění planety. Podle dat z roku 2019 přispívá zdravotnictví přibližně z 4,4 % k celkovým emisím skleníkových plynů vyspělých zemí (v některých dokonce 7 %). IVF kliniky jako specifická odvětví reprodukční medicíny mají před sebou v tomto ohledu ještě větší problém - jejich léčebné protokoly tradičně vyžadují značné množství jednorázových plastů, energeticky náročných přístrojů a specializovaných léčiv.
Minimalizace jednorázových plastů
Proto je jedním z prvních kroků, který mnohé IVF kliniky dělají, omezení používání jednorázových plastů. Zbytečné plastové obaly, jednorázové návleky či lahve na vodu často vyměňují za opakovaně použitelné alternativy. Stejně tak pomáhá zavedení sterilizovatelného laboratorního vybavení místo jednorázového.
Chytřejší nakládání s odpady ze zdravotnictví
IVF kliniky pro snížení své ekologické stopy zavádějí také přísnější pravidla třídění a bezpečné likvidace. Použité jehly a injekční materiál putují do speciálních kontejnerů a dále se zpracovávají v souladu s ekologickými normami. IVF kliniky také spolupracují s recyklačními firmami, které se specializují na zpracování specifického zdravotnického odpadu, jako jsou například blistry od léků.
Energetická efektivita provozu
Vedle správy odpadů hraje v ochraně životního prostředí také velkou roli úspora energií. Laboratoře asistované reprodukce patří mezi energeticky nejnáročnější zdravotnická pracoviště. IVF kliniky proto zavádějí například:
- energeticky úsporné inkubátory a mrazicí zařízení pro embrya,
- LED osvětlení a inteligentní systémy regulace teploty,
- solární panely a další alternativní zdroje energie,
- optimalizaci provozu s ohledem na energetickou náročnost jednotlivých procedur.
Vzdělávání a zvyšování povědomí
I když je v případě IVF klinik bezesporu na prvním místě úspěšné založení rodiny, myslí na mnohých klinikách i na nezanedbatelnou osvětu v souvislosti s ekologickou stopou. Pacienti často nemají dostatek informací o tom, jak správně nakládat s odpady, které při léčbě vznikají. Odpovědná zařízení proto dávají jasné instrukce, jak zacházet s prázdnými blistry od léků nebo třeba chladicími obaly.
Budoucnost patří zeleným inovacím
Ve zdravotnictví pochopitelně probíhá velmi intenzivní výzkumu a vývoje nových, environmentálně šetrnějších technologií a postupů. Ty se pak budou týkat i IVF klinik. Vědci pracují například na biodegradabilních alternativách k plastovým laboratorním pomůckám, vyvíjejí účinnější kultivační média s nižší environmentální zátěží a navrhují energeticky úspornější laboratorní přístroje.
Díky všem těmto opatřením pomáhají kliniky přivést na svět potomky do světa, který respektuje ochranu životního prostředí a kde se jim bude dobře žít.
Zdroj obrázku: basiczto / stock.adobe.com
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů