Čtvrtek, 22. května 2025

Průzkum: Polovina českých firem pozastavila přípravy na zprávy o udržitelnosti

Průzkum: Polovina českých firem pozastavila přípravy na zprávy o udržitelnosti

Polovina českých firem pozastavila své aktivity směrem k podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti v environmentálních, sociálních a správních tématech (ESG). Reagovaly tak na dubnový odklad uplatňování dvou evropských směrnic, které po firmách v EU požadují, aby zmírňovaly případné negativní dopady svého podnikání na životní prostředí a společnost. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Průzkum zároveň ukázal, že dvě třetiny firem dosud vydaly na přípravu ESG zpráv přes půl milionu korun.

Firmy v Evropské unii s více než 250 zaměstnanci a obratem 40 milionů eur (přibližně jednu miliardu korun) měly podle původních pravidel podávat množství nefinančních informací o dopadech svého podnikání na životní prostředí či společnost. V dubnu ale EU rozhodla o odkladu směrnice, která povinnost vyžaduje, o dva roky. Odklad, po kterém volal zejména průmyslový sektor, je součástí snahy Evropské komise posílit konkurenceschopnost unijní ekonomiky snížením byrokratické zátěže.

Podle průzkumu Deloitte začalo s přípravou na zveřejňování ESG zpráv 80 procent dotčených českých firem. Polovina z nich nyní přípravy pozastavila a čeká na další vývoj situace. Dalších pět procent přípravy na zveřejňování zpráv zastavilo úplně a neplánuje v nich pokračovat.

Průzkum zároveň ukázal, že třetina firem do příprav na zpracovávání ESG zpráv investovala do půl milionu korun, dvě třetiny ještě vyšší částky. "To, že značná část firem už investovala statisíce až miliony korun, potvrzuje vážnost i zodpovědnost, s jakými k ESG přistupují. I proto je současný stav změn v?legislativě nepříjemný, protože podniky teď mohou mít pocit, že tyto náklady byly zbytečné," uvedla Helena Belková z Deloitte.

Průzkum zároveň ukázal, že 53 procent firem si pro zpracovávání ESG zpráv vytvořilo specializované týmy. U další čtvrtiny společností mělo problematiku na starosti finanční oddělení, u 11 procent oddělení zaměřené na zdraví, bezpečnost a životní prostředí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů