Při červnovém Víkendu otevřených zahrad zve na Vysočině k prohlídce 28 míst
Při letošním Víkendu otevřených zahrad si lidé na Vysočině budou moci prohlédnout různě udržované zelené plochy na 28 místech. Přístupné budou školní, terapeutické a soukromé zahrady se zeleninou a květinami, skalkami a jezírky, k procházce zve také historický park u zámku Maleč na Havlíčkobrodsku. Do 15. ročníku akce se v Česku 7. a 8. června zapojí přes 280 zahrad. Organizátoři to uvedli na webu.
Květinová farma v javorové aleji u Pelhřimova, která dodává rovněž jedlé květy do kaváren, připravuje komentované prohlídky a doprovodný program. Kromě vázání květin tam bude například hrnčířská a sklářská dílna a ukázky zpracování ovčího rouna. U muzea Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou bude otevřená zahrada symbolů odkazující na život a dílo básníka a jeho současníků. Rostou tam třeba jinan dvoulaločný Františka Bílka a koniklece bratří Čapků.
Do školních zahrad se mohou zájemci přijít podívat například v Třebíči, Novém Veselí na Žďársku či v Chotěboři a Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Přírodní zahrada chotěbořského gymnázia obsahuje i geopark se vzorky hornin z Železných hor. Přibyslavská zahrada, v níž je kromě klasických a vyvýšených záhonů třeba také vrbová chýše, altán pro výuku a skleník, vloni vyhrála jednu z kategorií Světového poháru zeleninových zahrad. Soutěže se podle webu základní školy zúčastnilo 160 škol z 25 zemí.
Vloni bylo na Vysočině při červnové akci přístupných 27 zahrad, o rok dřív to bylo 31 zahrad a parků.
Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad vznikl v roce 1998 ve Velké Británii. V Česku se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely tři zahrady, jejich počet narůstal. Víkend otevřených zahrad je podle organizátorů určený pro zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého, například ekologický přístup, dendrologickou sbírku, jsou historicky významné nebo se za nimi skrývá zajímavý příběh.