Úterý, 22. července 2025

Evropské směrnice mění pravidla hry. Odpovědí na bezemisní budoucnost bydlení mohou být modulární stavby

Evropské směrnice mění pravidla hry. Odpovědí na bezemisní budoucnost bydlení mohou být modulární stavby

Evropská unie schválila 12. dubna letošního roku směrnici, která významně mění pravidla pro vlastníky domů. Do několika let se v celé Evropě - včetně České republiky - začnou naplno uplatňovat požadavky na bezemisní výstavbu a zásadní renovace stávajícího bytového fondu. Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) počítá s tím, že všechny nové domy musí být od roku 2030 bezemisní, a starší domy budou muset dosáhnout minimálně energetické třídy D do roku 2033. Pro mnoho domácností to bude znamenat zásadní investice. Odpovědí může být jednodušší a dostupnější forma výstavby v podobě modulárních domů.

,,Evropské směrnice vytvářejí tlak na vlastníky nemovitostí, ale zároveň otevírají prostor pro moderní a efektivní řešení novostaveb. Konstrukční systém modulárních domů je připraven těmto požadavkům vyhovět, a to jak z pohledu energetické účinnosti, tak celkové udržitelnosti," říká David Rieger, obchodní ředitel společnosti Warex, která se specializuje na modulární stavebnictví.
Z cihel do modulů: rychlejší cesta k úsporám
Podle odborníků bude pro mnoho majitelů nemovitostí náročné přizpůsobit se novým normám - a to nejen technicky, ale především finančně. Investice do zateplení, výměny oken, nového vytápění nebo instalace solárních panelů mohou dosáhnout stovek tisíc korun. Navíc platí, že nemovitosti, které nebudou splňovat nové normy, nebude možné v budoucnu prodat ani pronajímat.
,,Nabízíme řešení, které je nejen dostupnější, ale také připravené na budoucnost. Modulární domy lze konfigurovat v energeticky úsporném i zcela bezemisním standardu. Navíc se jedná o proces výstavby, který je rychlý, předvídatelný a méně zatěžující než tradiční formy," vysvětluje Rieger.
Standard budoucnosti už dnes
Bez emisí. Bez zbytečných průtahů. Bez kompromisů. Modulární domy už dnes splňují parametry, které bude EU vyžadovat až za několik let. Ať už jde o využití ekologických materiálů, rekuperaci, obnovitelné zdroje nebo efektivní řízení spotřeby energie, jejich konstrukce je na přísné normy připravená.
Výzvy i příležitosti
Evropská směrnice má za cíl výrazně snížit uhlíkovou stopu sektoru budov, který je zodpovědný za přibližně 40 % spotřeby energie. Do roku 2050 by měl být celý fond budov v EU bezemisní. Česká republika se přitom bude řídit vlastními specifiky, zároveň ale musí do května 2026 směrnici implementovat do své legislativy.
,,Z pohledu koncového uživatele může nová legislativa působit komplikovaně, ale zároveň je to příležitost. Modulární stavby jsou připravené tuto změnu nejen reflektovat, ale i urychlit. A to jak u novostaveb, tak u náhrad za nevyhovující objekty," uzavírá Rieger.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů