Neděle, 1. února 2026

BIGGEST převzal firmu AZS Recyklace odpadu, demolují stavby a recyklují odpady

BIGGEST převzal firmu AZS Recyklace odpadu, demolují stavby a recyklují odpady

Plzeňská stavební skupina BIGGEST s.r.o., která je zaměřená na bourání staveb a recyklaci stavebních odpadů, převzala místní firmu AZS Recyklace odpadu s.r.o. z holdingu AZS 98. Biggest se touto akvizicí stal největším zpracovatelem stavebního odpadu v ČR, řekl dnes ČTK mediální zástupce Biggestu Jiří Kocourek. Spojením firem vzniká skupina s obratem ve vyšších stovkách milionů korun ročně, dodal.

"Skupina má 12 recyklačních center napříč regiony," uvedl. Biggest je bude provozovat prostřednictvím své deset let fungující firmy Recykláč s.r.o., podle Kocourka zpracují přes 800.000 tun stavebního odpadu ročně, čímž zajistí pokrytí potřeb recyklátu v celých západních Čechách. Centra třídí, drtí a opětovně využívají stavební suť, beton, asfalt a další materiály, které by skončily na skládkách. Zrecyklovaný materiál nahradí přírodní zdroje pro stavby silnic, železnic a velkých budov.

"České stavebnictví naráží v posledních letech na nedostatek přírodních zdrojů typu písek a kamenivo. To povede k prodražení v podstatě všech staveb. Stavaři na situaci reagují i tak, že kamenivo nahrazují recyklovaným odpadem z demolovaných staveb," uvedl majitel skupiny Biggest Robert Beneš. Stavební normy podle něj postupně umožňují použít větší množství recyklovaných materiálů, a skupina tak pomáhá pokrýt poptávku po základních výrobcích z recyklátu.

"Stavebnictví se výrazně mění. Dnes už nedemolujeme jen masivní betonové objekty, ale také haly a stavby z posledních 20 až 30 let, které jsou tvořeny kombinací oceli, plastů, skla, lepenek, izolačních materiálů a dalších moderních prvků," řekl. Ty se musí demolovat a recyklovat technologicky jinak. "Chceme být lídrem demolic, které nejsou jen o bourání, ale o maximálním využití odpadů a jejich návratu do oběhu," uvedl.

Beneš vítá pokračování spolupráce s Janem Otýsem, majitelem a jednatelem skupiny AZS 98, který se bude dále podílet na spolupráci se Biggestem. "Spojení nám umožní sdílet technologie a know-how a především nabídnout klientům rychlejší realizaci zakázek, a ještě komplexnější služby v oblasti demolic a stavebních dodávek," řekl Otýs.

Biggest zaměstnává 250 lidí a má 200 kusů těžké stavební techniky, které provádějí rozsáhlé projekty po celé ČR.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů