zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Živý kontraband skončil v Plzni

24.03.2004
Příroda
Živý kontraband skončil v Plzni
Plzeň/Praha - Skoro sedm desítek hadů, varanů a želv našli celníci v zavazadlech muže české národnosti, který přicestoval na ruzyňské letiště z Indonésie. Život a zdraví vzácných živočichů se pokoušejí zachránit ošetřovatelé ze záchranného centra pro plazy, které pracuje v plzeňské zoologické zahradě.

\"Ve čtvrtek dorazily dvě zásilky zadržených živočichů. Jsou mezi nimi různé druhy krajt a jiných hadů, želvy, varani a další zajímaví ještěři a plazi,\" potvrzuje hlavní zoolog zahrady Vítězslav Honsa.
\"Téměř všichni živočichové jsou v relativně dobrém stavu, někteří už začali přijímat potravu. V příštích týdnech zůstanou v karanténě,\" doplňuje Honsa.
Živočichové mají podle odhadů cenu asi 650 tisíc korun. Pašerák je ukrýval v zavazadlech a v osobních svršcích. Za pašování mu hrozí až pět let vězení. Podle mluvčího pražského celního ředitelství totiž patří mezi organizátory nelegálního obchodu se zvířaty a prodával je v západní Evropě.
Obdobný případ se udál letos v lednu. Rovněž na letišti v Ruzyni odhalili celníci živý kontraband, který měl hodnotu asi milion korun. Z Indonésie pašoval Čech v jediném kufru téměř sto dvacet želv, varanů a krajt. Zvířata, mezi nimiž bylo i několik kriticky ohrožených druhů, ukrýval v jednom kufru. I tehdy putovala zvířata do Plzně.
\"Zaznamenali jsme jen několik úhynů brzy po převozu a tři později. Na to, jak byla zásilka velká, si vedou živočichové výborně,\" těší Honsu.
Ten zatím neví, jaký další osud budou mít jeho pašovaní svěřenci.
\"Až skončí soud s pašerákem, musí ministerstvo životního prostředí rozhodnout, zda živočichové zůstanou v plzeňské zoo, nebo poputují jinam,\" upřesňuje.
Odchytávání exotických zvířat ve volné přírodě je pro pašeráky výnosný byznys. Na černém trhu mají totiž druhy, s nimiž se nesmí obchodovat, obrovskou cenu.
\"Pokusy převézt přes hranice vzácné živočichy jsou běžné. Jedná se o výnosný kšeft. Řekl bych, že černé prodeje zbraní, drog a zvířat jsou tři nejlukrativnější zóny šedé ekonomiky,\"
potvrzuje šéf plzeňské pobočky České inspekce životního prostředí Zbyněk Sevelka.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí