zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus se vložil do sporu o sjezdovky

05.04.2004
Příroda
Klaus se vložil do sporu o sjezdovky
Prezident Václav Klaus se včera vložil do sporu mezi Jihočeským krajem a ministerstvy obrany a životního prostředí o budování zimních středisek na Šumavě.
Záměr postavit na Šumavě aspoň jedno zimní lyžařské středisko, které by pomohlo rozvoji jižních Čech, dosud naráží na nesouhlas armády i ochránců přírody.
Klaus proto vyhověl žádosti jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a pozval si spolu s ním na Hrad ministry Miroslava Kostelku a Libora Ambrozka (oba z KDU-ČSL). Po více než hodině odcházeli všichni tři od prezidenta s dohodou, že jejich úřady vytvoří společnou komisi, která se bude přednostně zabývat využitím vojenského prostoru Boletice.
S výsledkem včerejšího jednání byl prezident spokojen. Odmítl, že by svou aktivitou nepřiměřeně zasáhl do práce exekutivy. Klausův mluvčí Petr Hájek uvedl, že v zemi musí být autorita, která v určitých chvílích pomáhá najít kompromis mezi exekutivou a samosprávou. \"Prezident je ta dobrá instance,\" poznamenal Hájek.
Podle záměru jihočeského kraje by na severních svazích boletického Chlumu mohl za dvě miliardy korun vyrůst lyžařský areál, který by výrazně pomohl rozvoji celé oblasti v okolí Lipna.
\"Chceme prodloužit turistickou sezónu i na zimní měsíce,\" řekl Zahradník. Ministr Ambrozek nevyloučil, že jeho úřad nakonec nebude stavbě sjezdovek bránit, i když na jejich místě leží ptačí území, které se stane součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Ochrana přírody podle něj nemusí být v rozporu s turistikou.
\"Má to ale mnohem vážnější limity. Vyčištění zamýšleného lyžařského areálu od vojenské pyrotechniky, tedy třicet pět kilometrů čtverečních, by stálo čtvrt miliardy korun a trvalo by šest let,\" poznamenal Ambrozek. Jihočeský hejtman uvedl, že v první řadě je potřeba dohodnout se na společné vůli tuto část vojenského prostoru zcivilnit. \"Technické problémy se mohou řešit až pak,\" dodal Zahradil.
Ministr obrany Kostelka se k možnosti, že by armáda Boletice opustila, zatím nevyjádřil. Loni se však vojáci přikláněli spíše k možnosti, že by si všech pět vojenských újezdů v zemi ponechali a pronajímali by je spojencům, kteří v nich chtějí cvičit. Česká armáda vydělá každý rok na pronájmu několik desítek miliónů korun.
Okrajově se včera na Hradě mluvilo rovněž o případném využití šumavského vrcholu Smrčina. Jelikož by sjezdovky vedly nejcennější částí národního parku, je takřka vyloučeno, že by s jejich stavbou Ministerstvo životního prostředí někdy souhlasilo.
Klaus se ještě jako předseda sněmovny angažoval ve sporu o zachování sjezdovek na Pradědu. Když tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) jednu sjezdovku zrušil a druhou zkrátil, prohlásil Klaus, že to považuje za \"absurdní a nemístné vměšování do lidských životů ze strany našich falešných bojovníků za ekologii\".
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí